Teatrid alustavad väärikalt

Christel Karits 22. september 2006, 00:00

Tallinna Linnateater toob uue hooaja esimese uue lavastusena vaatajateni 21. oktoobril Slawomir Mrožeki "Rätsepa". Lugu räägib Kuningast ja Rätsepast ning elu kõigist vastandtahkudest ehk kokkuvõttes inimestevahelistest suhetest. Lavastab Mart Koldits. Mängivad Andres Raag, Margus Tabor (külalisena), Ago Roo, Bert Raudsep, Evelin Pang või Eva Klemets, Indrek Ojari, Mart Toome või Mart Koldits ja Veiko Tubin.

Augustis alustas Linnateatris uuslavastustega proove külalislavastaja Adolf Šapiro Moskvast.

Šapiro toob 11. novembril Taevalaval välja Luigi Pirandello näidendi "Nii see on, kui teile nii näib". Tegu on haruldaselt mängulise ja mitmekesiseid tõlgendusvõimalusi pakkuva tekstiga.

Näidendi tegevus toimub väikeses Itaalia linnakeses, kuhu on hiljuti kolinud keegi ametnik oma naise ja ämmaga. Mitmed tahud selle omaettehoidva perekonna elukorralduses köidavad aga naabrite uudishimu ja lõpuks on kohalik seltskond viimseni ärevusest haaratud, et nende "saladust" välja uurida. Intriigidemöllus ei saa lõpuks enam keegi aru, kes valetab ja kes räägib tõtt, või kas üheselt võetavat tõde üldse ongi olemas.

Eesti Draamateater alustas koostööd tuleviku lavajõududega EMTA lavakunstikoolist ja lavastaja Ingo Normetiga ning nii jõuab 24. septembril publiku ette Mati Undi Hans Christian Anderseni ainetel kirjutatud lugu "Tinasõdur, baleriin ja siga".

30. septembril esietendub väikeses saalis Merle Karusoo "Küpsuskirjand 2005". Tegu on taas kord dokumentaaldraamaga, mille aluseks elluastujate lõpukirjandid. Lavastab Toomas Lõhmuste, osades Taavi Teplenkov, Lauri Lagle ja Nikolai Bentsler külalisena Vene Teatrist.

Teater NO99 uus hooaeg räägib inimestest ja süsteemidest. Läbi hooaja on õhus küsimus, mis juhtub inimesega, kui ta pannakse olukordadesse, mida ta ei valitse.

Esimene uuslavastus on oktoobri teises pooles esietenduv Tiit Ojasoo kohendus Michael Cimino filmist "Hirvekütt" (1978).

Lihtsad terasetehase töölised naudivad veel viimaseid päevi, kuni kolm nende seast Vietnami sõtta siirduvad. Tagasi pöördudes pole enam miski endine.

Omal ajal esimeseks oluliseks Vietnami sõda käsitlenud filmiks nimetatud "Hirvekütt" ei loo siiski niivõrd panoraamset sõjakäsitlust, kuivõrd uurib rohujuure tasandil tekkivaid hirme, kartusi ja lootusi. Osades NO99 trupp.

Veel toob lavastaja Ingo Normet lavakunstikooli kolmanda lennuga välja Anton Tšehhovi "Kajaka".

Klassikast algab teatavasti kõik. See, mida tudengid nüüd laval teevad, on see, mida mäletatakse ka kümme aastat hiljem.

Vana klassika, aga verinoored näitlejad.

Vanemuise teater toob algaval hooajal publiku ette 12 uuslavastust. Uue hooaja 12 uuslavastusest kuus on sõnalavastused. Publiku ette on juba jõudnud Sadamateatris Ingomar Vihmari lavastatuna Mati Undi "Tühirand", täna esietendub Roman Baskini lavastatud Edward Albee draama "Kõik aias".

Endla teatri uue hooaja esimene esietendus, Jaan Kruusvalli "Võikõllane üü" näeb ilmavalgust 14. oktoobril teatri Küünis. Lugu jutustab nõukogudeaegse maapere elust oma rõõmude ja murede, harva tärkava värskuse ja pidevalt haigutava rutiiniga. Lavastab Enn Keerd.

Endla juubelinädalal, 23. kuni 28. oktoobrini, pakub teater palju põnevat nii vaatamiseks kui ka ise kaasategemiseks. On valgusetendus teatriesisel platsil, temaatiline viktoriin, loeng Endla teatrimajade arhitektuurist, kohtumine Aarne Ükskülaga jpm. 28. oktoobril, teatri 95. sünnipäeva õhtul esietendub Friedebert Tuglase "Väike Illimar" Tiit Palu lavastuses.

Ugala teater annab hooaja avalöögi 30. septembril Jaan Krossi "Keisri hulluga". See on lugu mehest, kes ei ole nõus suruma end etteantud raamidesse. Mehest, kes aadliseisuse kiuste söandab naiseks võtta lihtsa neiu, kes ei karda maailma vägevaile tõde näkku öelda, kes suudab endaks jääda ka siis, kui temalt on kõik ära võetud. Peale mõistuse. Peale au. Ja armastuse. Tema kõrval on naine, kes seda meest kogu maailma vastu astudes armastab. "Keisri hull" on Jaan Krossi tuntuim teos, selle tegelased on reaalselt olemas olnud.

Lavastavad Peeter Tammearu ja Jaak Allik. Mängib suurem osa Ugala trupist.

Rakvere teater alustas klassikaga maailmakirjandusest ja tõi 15. septembril välja August Strindbergi "Isa".

Mees, naine ja laps. Ning nende lähikondsed. Kummaline küll, aga selle väikese kogukonna sisse mahub kõigi maailma sõdade ajalugu. Ideaalse ja harmoonilise kooselu nimel võideldes ei pea kumbki osapool paljuks ohverdada oma lihast tütart.

Peamine on võit.

Lavastas Eili Neuhaus. Mängivad Erik Ruus, Liisa Aibel, Urmas Lennuk, Viive Aamisepp, Velvo Väli, Kersti Tombak.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing