Hiiumaa puuriidad vallutavad mandri

Väinu Rozental 27. september 2006, 00:00

Tootmine Halupuu kaubamärgi all algas Kärdla lähedal Alal mullu augustis. Sellele eelnes aasta katsetamist, mille käigus valmis tootmisliin ning halgude pakendamiseks mõeldi välja hõlpsalt teisaldatav puitkonteiner. Selle kuu algul käivitus halupuutehas Haapsalus ning järgmine tehas peaks plaanide kohaselt tööd alustama tuleva aasta kevadel Järvamaal Väätsal.

Kui tänavu toodab Halupuu Firewood Products kuni 22 000 ruumimeetrit lõhutud puuhalge, siis ainuüksi Väätsa tehase projektvõimsuseks on 80 000 ruumimeetrit.

"Kõik ehitavad kaminatega maju, aga puuriidale kohta aias pole," põhjendab Halupuu Firewood Productsi juhatuse liige Andrus Ilumets, miks nad valisid firma tunnuslauseks "Puuriit koduõule". "Meie toome halud konteineris kohale ja vajadusel viime tühja taara minema. Pealegi on meie konteineri maht täpselt kaks ruumimeetrit ja seega petta, nagu lahtise halukoorma puhul võib kahjuks juhtuda, klient ei saa."

Halupuu Firewood Products pakub erineva kvaliteediga ja erinevas mõõdus küttepuid. Firma laiendab tasapisi tegevust ka välisturgudele, näiteks ekspordib tänavu umbes 1600 ruumimeetrit konteineritesse pakendatud halge Taani.

Harjumaal Vaidas kaminapuid Tulepuu kaubamärgi all tootva OÜ Põhja-Eesti Küttepuu juhataja Paul Põldsaar tunnustab Hiiumaa meeste nutikat konteineriideed. "Ilma selleta poleks nad nii edukalt mandril läbi löönud," usub Põldsaar. "Kõik teised küttepuutootjad müüvad halge kas lahtiselt või võrkkottidesse pakitult."

Põldsaare andmeil on tema firma Halupuu järel ilmselt suuruselt teine küttepuude tootja. "Minu tootmismaht on tänavu umbes 10 000 ruumimeetrit," täpsustab Põldsaar ja lisab, et väiksemaid tegijad ja üksiküritajaid jääb küttepuuturul üha vähemaks, sest toormaterjali on raske kätte saada.

Harjumaal Kuusalus küttepuuäriga tegeleva OÜ Pajumets juhataja Urmas Pajumetsa sõnul on tema klientideks inimesed, kes varuvad talvekütte aastaks ette. "Nemad sellist kola oma õuele ei taha, nagu Halupuu pakub, vaid laovad ise lahtised küttepuud oma kuuri alla," räägib Pajumets. "Halupuu nišiks on uuselamurajoonid, kus pole kuure."

Samas nendib Pajumets, et kuna nõudlus küttepuude järele on suur, läheb kõikidel halumüüjatel äri hästi. Pajumetsa andmeil müüb ta tänavu umbes 4500 ruumimeetrit lõhutud halge.

Ilumetsa kinnitusel hakkasid nad küttepuudega tegelema, kuna see on üks osa metsatööstusest. "Vääristame enda varutud puitu ja anname ligi kahekümnele inimesele tööd," lausub Ilumets. "Hetkel testime, kas ökonoomsem pole osa halge lõhkuda juba kohapeal metsas ära."

Ilumetsa andmeil on nad halutootmisse kokku investeerinud 3,2 miljonit krooni ja Väätsa tehase ehitus ning seadmed neelavad teist sama palju.

Halupuu Firewood Productsi osanikud on võrdselt Hiiumaa firmad, metsatööstuse ja puidukaubandusega tegelev OÜ HM Puidukaubandus ja OÜ Belaisa, millele kuulub Hiiumaa üks suuremaid saeveskeid OÜ Belaisa Saeveski.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing