Pensionirahad maailma vallutamas

Raivo Sormunen 29. september 2006, 00:00

International Financial Servicesi andmeil ulatus 2004. aasta lõpuks maailmas pensionifondide koondmaht 19 triljoni dollarini. Konsultatsioonifirma Watson Wyatt poolt jälgitava maailma üheteistkümne mõjuvõimsama riigi pensionifondide hallata oli möödunud aasta lõpuks vara hinnanguliselt 16,4 triljoni dollari eest. Kohalikus valuutas mõõdetuna ulatus vaadeldavas grupis aastane mahu juurdekasv 17 protsendini.

Hea aasta väärtpaberiturgudel aitas parandada pensionifondide kohustuste ja varade suhet. Nimelt on maailmas väga palju pensionifonde, kus antud lubadused pole varadega kaetud.

Watson Wyatti prognooside kohaselt jätkavad fondide kohustused kasvamist, mistõttu jäävad veel lähiaastatel pensionifondide bilansid habrasteks.

Pensionifondide varade kasvu vedas möödunud aastal maailmas Jaapan oma 22protsendise tõusuga. Aasta lõpuks oli tõusva päikese maa pensionifondides vara 3,2 triljoni dollari eest.

Jaapani valitsuse pensioniinvesteeringute fondis oli möödunud aasta lõpus vara 871 miljardi dollari eest. Tegemist on maailma konkurentsitult suurima pensionifondiga. Talle järgneb naftarahadest toituv Norra valitsuse pensionifond 236 miljardi dollariga. Kolmandal kohal oli Hollandi valitsuse ja haridussektori heaolu eest seisev ABP fond 227 miljardi dollariga.

Watson Wyatti hinnangul on maailma kolmesaja suurima pensionifondi hallata 9,4 triljonit dollarit ehk enam kui pool maailma pensionivaradest.

Globaalse investeerimiskonsultatsiooni juhi Roger Urwin sõnul kasvavad suured garanteeritud tootlusega (väljamaksetega) fondid tänu uue raha lisandumisele küll üksjagu, kuid tulevikus võtavad juhtrolli üle pensioniplaanid, kus investeerimisrisk jääb inimeste enda kanda ning kus pensioni suurus sõltub investeeritava raha hulgast ja selle tootlusest.

Urwini sõnul liigub uut raha hetkel määratud sissemaksetega pensioniplaanidesse kiiremini kui suurtesse ja juba küpsesse ikka jõudnud määratud väljamaksetega fondidesse.

Konsultatsioonifirma hinnangul omavad kindla sissemaksega pensioniskeemid praegu 25% kogu pensionivarade turust ning nende turuosa kasvab suurusega üks protsendipunkt aastas.

Urwini sõnul on erinevates riikides huvitav vaadata kindla sissemaksega pensioniskeeme. Positiivse näitena toob ta Austraalia, kus valitsuse tugev toetus kohustuslikule pensionisüsteemile (sisuliselt sama kui Eestis teine pensionisammas) on aidanud inimestel oma isiklikke pensionivarasid kasvatada.

Konkurentsitult suurima pensionivaradega riigis USAs kasvas möödunud aastal tulevaste pensioniäride varade maht 7%, ulatudes 8,1 triljoni dollarini. Jaapani järel kolmandat kohta hoidva Suurbritannia pensionifondides oli möödunud aasta lõpus vara hinnanguliselt 1,6 triljonit dollarit ehk viiendiku võrra enam kui aasta eest.

Kuna maailma aktsiaturgudel noteeritud aktsiate koguväärtuseks peetakse 26,4 triljonit dollarit (allikas - CA Magazine) on pensionifondide maht väga suur.

Watson Wyatt andmeil on pensionifondid muutunud ülimalt volatiilseks, kuna aktsiate osakaal on neis tõusnud koguni 58 protsendini.

Deutsche Bank avaldas möödunud kuul ühes analüüsis arvamust, et globaalsed pensionifondid peaks vähemalt viiendiku varadest investeerima välisvaluutasse. "Välisvaluutat peaks võtma varaklassina nagu võlakirju ja aktsiaid. Valuuta on näidanud alates 1980ndatest märkimisväärset tootlust ning lisaks on tal parem likviidsus kui aktsiatel ja võlakirjadel," seisis raportis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing