Naiste võim Fonteses

Elo Odres 11. oktoober 2006, 00:00

Eelmise aasta veebruaris kutsus Fontese omanik Tõnis Arro väikeosanikud Külli Lilleoru, Kaire Suti ja Piret Jamnese veini jooma. Ta tahtis teatada partneritele oma plaanist Fontes rahvusvahelisele konsultatsioonifirmale maha müüa. "Esimene mõte oli, et võtame raha vastu, mis pakutakse," meenutab Külli. "Siis tekkisid emotsioonid, hakkasime mõtisklema, millised oleks teised võimalused?"

Külli ise ootas sel ajal teist last ja oli kaheaastase pojaga kodus. Kui plaan firma ise ära osta kuju hakkas võtma, veenis Kaire Küllit laste kõrvalt asjade ajamisega tegelema. "Kodus olles korraldasin ülevõtmise praktilist poolt, suhtlesin advokaadi ja pangaga. Tagasi tööle tulin alles pärast ülevõtmist, detsembris," räägib Külli.

Tõnis oli teiste partnerite ettevõtlikkusest meeldivalt üllatunud. "Pärast ta ütles, et oleks võinud ise selle peale tulla, et meile müüa pakkuda," ütleb Kaire.

Maikuuks oli ostuplaan nii kaugele arenenud, et hakati tegema pakkumisi võimalikele kaaspartneritele. Ettepanek tehti kolmele inimesele, kellest üks loobus põhjendusega, et ta pole veel piisavalt kaua firmas töötanud. Ootamatult üllatas Karolina Jansen, kes ennast ise julgelt partneriks pakkus. "Valikukriteeriumiteks olid kompetentsus vanemkonsultandi tasemel, valmisolek pühenduda ja loomulikult otsene mõju äritegevusele," selgitab Külli.

"Ettepanek partneriks hakata tuli väga õigel ajal," kinnitab üks uutest partneritest Eva Lelumees. "Olin siin viis aastat töötanud, hakkas tekkima motivatsioonikriis. Abikaasa ütles asjast kuuldes ka, et lõpuks ometi!"

Suvi möödus pankadega läbirääkimisi pidades, sügis kulus Tõnisega ostu-müügilepingu tingimuste kokkuleppimisele ja tehing sai teoks novembris. Tõnise 85% osalus jagunes kuue naise vahel enam-vähem võrdselt, Piretil, Küllil ja Kairel on lisaks igaühe varasem viieprotsendiline osalus.

Möödunud aasta jooksul pole uued partnerid Fonteses suuri vapustusi korraldanud, fookus on olnud kolleegide ja klientidega suhete hoidmisel. Ametinimetused ja tegevused jäid kõigil ka partneriteks saades samaks. Karolina sai lisaks juhatuse ja Eva nõukogu liikmeks. "Koostööpartnerid suhtusid meie omanikeks saamisesse hästi positiivselt, mõned ütlesid isegi, et te oleksite pidanud seda juba ammu tegema," on Kaire rahul. "Võib-olla töötajad ootasid algul, kas me hakkame kohe midagi muutma. Mõned olid vist isegi natuke pettunud, kui ei hakanud," räägib Irja.

Naised arvavad, et nende suhted Tõnisega on viimase aasta jooksul isegi paremaks läinud ja endine omanik on neile palju ideid andnud. Tõnis on endiselt Fontese nõukogu esimees ja firma käekäiguga kursis.

Ent mis saab siis, kui keegi kuuest peaks soovima Fontesest lahkuda? Selle küsimuse peale vaatavad naised veidi aega nõutult üksteisele otsa. "Juriidilist kokkulepet meil selles osas ei ole," tunnistab Kaire lõpuks. "Mõneks ajaks kohustab meid koos olema pangalaen. Oleme rääkinud, et kui keegi soovib aastaks aja maha võtta, siis see on OK."

Kuue partneri plusspool on selles, et vastutus jaguneb ühtlaselt ja ettevõte ei ole nii haavatav kui ühe omanikuga. Miinuspoolele jääb, et keeruline on kuuekesi korraga kokku saada.

Kas omanikustaatus on midagi muutnud naiste eneste jaoks? "Varem ma muretsesin ainult oma töölõigu pärast, aga nüüd terve ettevõtte pärast," arvab Irja. Suuremat vastutustunnet on enda juures märganud ka Karolina ja Eva. "Aga me olime ka varem väga pühendunud," lisab Karolina.

"Tõnis oli ju juba mitu aastat seotud rohkem muude asjadega ja firma igapäevatööd juhtisimegi põhiliselt meie," ütleb Külli. "Nüüd on muutunud see, et otsustame ise ja tagajärgede eest vastutame ka ise."

Vähe sellest, et partnerite hulgas pole ühtegi meest, Fontese 29 töötaja seas on üldse vaid üks mees! "Me pole kunagi kedagi värvanud soolise kuuluvuse alusel," kinnitab Irja. "See on Eesti tööturu eripära, et meie valdkonnas tegutsevad rohkem naised." Külli lisab, et uute inimeste palkamisel on neil juba omavaheliseks naljaks kujunenud: võtaks äkki seekord mehe?

Väljaspool tööd kuuik omavahel väga palju ei suhtle. "Töö iseloom on selline, et suhtleme üksteisega iga päev tihedalt, tööreisidel ja ka muidu räägime paljudel, ka isiklikel teemadel, nii et kaugeks jäämist väga pole karta," põhjendab Piret. Mitmel neist on ka väikesed lapsed. "Vanasti asus Fontes vanalinnas Pikal tänaval ja samas majas oli vinoteek. Siis sai küll tihti koos veini joodud," meenutab Irja n-ö vanu häid aegu. Kaire ja Külli on teistest kauem koos Fonteses töötanud ja omavahel rohkem seotud. Nemad suhtlevad ka tööväliselt kõige rohkem. "Me oleme teadlikult paika pannud, et kahekesi me tööasjust väga sügavuti ei räägi, et ülejäänud ei jääks kõrvale," avaldab Külli.

Fontese partnerid on uhked, et nad firma ostmisega hakkama said. "Ega meiesuguseid - et oma töötajad ostavad firma ära ja uued omanikud on veel kõik naised - ei ole palju," arvab Eva.

Tegelikult ei ole midagi erilist selles, et konsultatsioonifirma kuulub partneritele. Sama loomulik on seegi, et naised on ettevõtjad/firmaomanikud, enamik praegu maailmas alustavaid firmasid asutatakse naiste poolt.

Kui üks vanemkonsultantidest minu käest ääri-veeri seda valmisolekut uuris, olin ma kõigepealt rõõmsalt üllatunud, ei muud.

Varem ei tulnud see võimalus mul pähe mitmel põhjusel. Esiteks ma teadsin, et neil pole nii palju raha, ja arvasin, et seda pole võimalik hankida. Teises ma eksisin. Pankade valmisolek rahastada firma ostu, kus ei ole ju õieti mingeid varasid peale intellektuaalse kapitali, oli mulle sama suur kompliment kui vanemkonsultantide valmisolek sellist asja ette võtta.

Teiseks põhjuseks oli arusaam, et Fontes tuleks müüa tervikuna kui Baltikumi firma. Praegu läks teisiti, müüsin Eesti ja Läti Fontese ja jäin enamusosanikuks Leedu ja Ukraina Fonteses. Nendel turgudel on meil veel palju arenguruumi.

Ma olen väga rahul. Olulisi muudatusi ju toimunud ei ole, ka mu enda positsioon ja roll pole kuigivõrd muutunud. Olen edasi Fontese nõukogu esimees ja teen aeg-ajalt mõnd huvipakkuvat konsultatsiooniprojekti.

Irja Rae (39), Fonteses vanemkonsultant. Lõpetanud Tartu Ülikooli inglise keele ja kirjanduse eriala ning kaitsnud ärijuhtimise magistrikraadi. Fonteses 1998. aastast. Vabaabielus, nelja-aastase Oskar Johannese ema.

Irja on ideede ja seoste looja, arutleja, väga hea analüüsivõimega. Proovib hea meelega uusi asju. Enesekriitiline. Aus, siiras, otsekohene. Vaimustub kergesti. Tal on suurepärane huumorimeel, mis aitab meeleolu luua ja ootamatustega üllatada, ei karda heita enda kulul nalja. Vahel hajameelne, kuna keskendub teemadele sügavuti.

Irja loovad ja leidlikud mõtted mõjuvad värskendavalt ja aitavad sageli edasi minna hetkel, kui enda mõte on kinni jooksnud. Mõnikord on ta kärsitu, Irjale ei meeldi heietamine.

Partnerite tiimi jaoks on ta inimene, kellega tahetakse asju arutada, kellelt oodatakse oma mõtetele kinnitust või inspiratsiooni ning kelle arvamust võetakse arvesse.

Lisaks tööalastele teadmistele on Irjal laialdased teadmised väga erinevatest eluvaldkondadest. Irja on lahe ema, hingelt mõnus boheem, väga suure lugemusega ja huvitav vestluspartner.

Kaire Sutt (37), personaliotsingu ärisuuna juht. Õppinud Audentese Kõrgemas Ärikoolis rahvusvahelist ärijuhtimist spetsialiseerumisega personalijuhtimisele. Praegu õpib Tallinna Ülikoolis magistrantuuris organisatsioonikäitumist. Fonteses 1995. aastast. Kaire on abielus, 17aastase Heleeni ja seitsmeaastase Jakobi ema. Hobideks suusatamine, squash, tantsimine.

Kaire arvestab alati oma meeskonna inimeste soove ja tundeid. Tahab töötada koos talentidega. Praktiliste lahenduste leidja. Fontesele väga pühendunud - muretseb ka nende asjade pärast, mis tema kitsamast vastutuslõigust välja jäävad. Oskab klientidega luua häid ja pikaajalisi suhteid, pälvib nende usalduse. Julgeb tõstatada ka ebamugavaid teemasid, suutes seda teha väga konstruktiivselt ja pinget maha võttes. Kaire on meeskonna ja ideede tasakaalustaja - praktiline, kuid mitte konservatiivne, terve mõistusega selle sõna parimas tähenduses. Ta oskab välja pakkuda töötavaid lahendusi ning viib need siis oma üsna vaiksel, kuid väga süsteemsel moel ellu.

Partnerite tiimi jaoks on ta inimene, kes jälgib nii üldpilti kui ka pisiasju ja toob välja lahendamist vajavaid teemasid. Kaire hoiab õigel kursil Fontese lipulaeva - personaliotsingu ärisuunda, julgustades eeskuju kaudu teisi ärisuundi võtma väljakutsuvamaid eesmärke. Kaire toob sisse detaile, mida teised pole märganud.

Kaire paistab silma hea maitse ja trendika riietumisstiiliga - tal on väga palju riideid ja nende juurde sobivaid aksessuaare igasugusteks elujuhtumiteks. Ta on keskkonnasäästlikult mõtlev maailmakodanik.

Külli Lilleorg (36), Fontese juhataja. Õppinud psühholoogiat Tartu Ülikoolis ja personalijuhtimist Audentese Kõrgemas Ärikoolis. Fonteses alustas 1992. aastal. Vabaabielus, kahe lapse ema. Hobideks jooga, mäesuusatamine, orhideede kasvatamine ja fotograafia.

Juhib projekte, ei kõhkle muutuste tegemisel. Talle meeldib oma ideid teiste peal peegeldada. Nõudlik. Hindab tasakaalu. Väga andekas suhtleja, tal on õnnestunud säilitada hea läbisaamine ka kõige keerulisemate inimestega. Temaga saab kõigest rääkida. Inimestele orienteeritud ja leiab alati nende jaoks aega.

Meie seast kõige selgema ärilise mõtlemise ja tegutsemisega. Võib jääda mulje, et Külli pole kuigi tagasihoidlik inimene, kuid see tuleneb Külli keskmisest suuremast avatusest. Ta on lihtsalt väga elus ja kirglik inimene.

Partnerite tiimi jaoks on ta inimene, kes paneb asjad liikuma, ka need, mis ebamugavatena muidu kõrvale kiputaks lükatama.

Külli on tuntud oma hea sisustusmaitse poolest ja on näidanud malli nii korterite kui ka maja interjööri loomisel oma pere tarbeks. Tal on kaks imearmast last ja tõeliselt imetlusväärne kaasa, kes võimaldab nii väikeste laste kõrvalt tööle pühenduda. Külli on üks parema maitsega inimesi - ta näeb ka kummikutes ning dressipükstes aias rühkides väga stiilne välja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing