Talendikas juht tõmbab ligi talente

Teeli Remmelg 30. oktoober 2006, 00:00

Kuigi reeglina on valus inimesele öelda, et tema tulemus ei vasta ettevõtte ootustele, tuleb eelkõige juhtivaid töötajaid sellest kindlalt teavitada.

"Ettevõtte ja ka juhi seisukohalt on kasulikum nõrgast juhist vabaneda, olgu see kui tahes ebameeldiv ja keeruline toiming," rõhutas konverentsi peaesineja Helen Jones saalitäiele kuulajatele.

Tekib oht, et nõrk juht ei tõmba etevõttesse tugevaid tegijaid, sest talendikad inimesed on nõus töötama vaid silmapaistva juhi heaks. Ka lähevad tippspetsialistid saamatu juhi alluvusest kiiresti ära teise firmasse, sest nad ei soovi end endast rumalama inimesega siduda. Öeldakse, et talent tõmbab ligi talente.

Tippjuhid teevad tihti vea, püüdes nõrkade keskastmejuhtidega kohaneda ja nende vigadega hakkama saada, sest see tundub neile mugavam nii isiklikust kui ka ettevõtte seisukohast.

Kellelegi öelda, et tema tulemus ei vasta ootustele, on alati ebameeldiv. Veelgi raskem on lahti lasta inimest, kelle oled ehk ise ametisse võtnud.

"Aga seda tuleb teha," veenis Helen Jones kuulajaid. "Tihti tundub mugavam viia inimene lihtsalt silma alt ära teise üksusesse, lootes, et ta seal paremini hakkama saab. Või veel hullem - ei võta midagi ette, sest meil on ebameeldiv talle öelda, et tal ei lähe hästi."

Eriti raske on juhtidega, kes küll saavad kuidagi hakkama, kuid midagi olulist ettevõttele juurde ei anna. Samas peab aga silmas pidama nende kaudset mõju firmale, sest nõrgad juhid on tihti sattunud olulise osakonna eesotsa, mille areng on firmale tähtis.

Ebakindel juht pole hea suhtleja ning seetõttu lahkuvad talendid ajapikku tema alluvusest. Ka pelgab nõrk juht targemaid spetsialiste tööle võtta kartuses neile alla jääda.

"Kõik, kes soovivad saada tänapäeval headeks juhtideks, peavad suutma juhendada ja olla mentoriks. Sa võid küll olla hea spetsialist, aga kui sa ei suuda inimesi õpetada, siis ei saa ka juhina karjääriredelil edasi liikuda," rõhutas Jones.

Tippjuht peaks aga jälgima, kui efektiivsed on ettevõtte keskastmejuhid. Vanasti võis juht olla "inimesesööja", kuid praegu on vaja vähemalt keskpäraseid inimeste juhtimise oskusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing