Silvia Kruusmaa • 8. november 2006 kell 22:00

Rebane hakkab homme Sakalat lammutama

AS Uus Sakala edastas Tallinna linnavalitsusele teatise, et keskust hakatakse lammutama sel reedel.

Tallinna linnaplaneerimise ameti direktor Rain Seier kinnitas, et Uus Sakala saatis teatise kolm päeva enne lammutuse algust, nii nagu kord ette näeb. "Ega maja ühe päevaga kokku ei lükata, tuleb teha ettevalmistusi, aiad paigaldada jne," kommenteeris Seier.

Kui keegi tahab Sakala keskuse lammutamist peatada, on tal aega üks tööpäev.

Arhitektide liidu aseesimees Margit Mutso ütles, et kui tema oleks kultuuriminister Raivo Palmaru või Tallinna linnapea Jüri Ratas, laseks ta Sakala keskuse lammutamise ajutise keeluga peatada.

"Püüame veel lammutamist kohtusse kaevata, aga ei tea, kas õnnestub. Juristid tegutsevad," kommenteeris Mutso.

Arhitektide liidul oli kavas kohtusse pöörduda esmaspäeval.

"Meile on palju ette heidetud, miks me varem ei tegutsenud, aga me ei teadnudki asjast midagi. Pärast seda, kui Tallinna linnavalitsuse juurest kaotati ära arhitektide nõukogu, ei ole neil enam palju infot linnas toimuvast," rääkis Mutso

Tallinna abilinnapea, keskerakondlane Kalev Kallo lükkas vastutuse arendaja ja kultuuriministeeriumi kaela. "See hoone ei kuulu ju linnale," ütles ta.

Ometi andis Uus Sakalale lammutusloa just linnavalitsus. "Selleks et saada lammutusluba, tuleb läbi käia pikk kooskõlastuste ring ning siis seaduste järgi antaksegi luba välja," põhjendas Kallo loa andmist ja leidis, et kõik on korrektne.

Kaks nädalat tagasi ütles Kallo, et lammutamise ettevalmistamine võtab vähemalt kuu aega. Kas lammutamisteatise laekumise kiirus sõltus arhitektide liidu kohtusse pöördumisest?

"Tõesti arvasin kaks nädalat tagasi, et lammutamise ettevalmistus võtab kuu aega. Samas kui tööd tehakse operatiivsemalt, läheb vähem aega," vastas Kallo.

Kultuuriminister Raivo Palmaru ütles, talle on otsus nii kiiresti lammutamist alustada mõnevõrra ootamatu. Palmaru sõnul oli ta ministriks saades sundolukorras.

Tulevase Sakala keskuse välimus jääb Palmaru sõnul tema hingele kripeldama. "Kevadel, kui ma arhitektidega nõu pidasin, oli nende suurim hirm, milline see maja välja näeb. Vastasin tookord, et saage aru, see maja on erakätes, ma ei saa midagi teha. Inimesena on minu soov, et Sakala keskuse asemele tekiks väärikas hoone."

"Vähemalt ei jää minust maha totrat lepingut," märkis Palmaru.

ASi Uus Sakala juhatuse esimees Ilmar Kompus eitas, nagu oleks lammutustöödega alustamise kiirus sõltunud arhitektide liidu plaanist kohtusse pöörduda. "Lammutusprojekt, mis on kõige aeganõudvam ettevalmistustöö, oli meil juba ammu ära tehtud, loa saime juba kaks nädalat tagasi kätte, nii et aega on meil piisavalt olnud," ütles Kompus.

Tänavu oktoobris, napilt kuu aega pärast Keskerakonda astumist sai meelelahutusärimees Peeter Rebane linnavalitsuselt loa Sakala keskus lammutada.

Hetkel kuum