20. november 2006 kell 7:46

Rooma tähtsaim sümbol «noorenes» 1200 aasta võrra

Kuulus Kapitooliumi emahunt, pronkskuju, mida peetakse Rooma sümboliks, valmistati 7.- 8. sajandil pärast Kristust, mitte 500-480 eKr., nagu varem arvati.

Sellise järelduseni jõudis Anna Maria Carruba, metallurgiaspetsialist, kes on restaureerinud kuju alates 1997. aastast, kirjutas Tarbija 24.

19. sajandi kunstiteadlaste järgi oli Kapitooliumi emahundi loojaks etruski skulptor Vulca. Arvati, et kuulus skulptor lõi emahundi kuju 500-480. aastatel enne meie aega.

Kuid Anna Maria Carruba läbi viidud analüüs näitas, et «Emahunt» ei saa olla valmistatud antiikajal: tegemist on nimelt hilisema perioodi tehnikaga, kuna pronkskuju valati kohe ja tervikuna. Samas on teada, et muistsed kreeklased ja etruskid ei vallanud pronkskujude ühes tükis valamise tehnikat: nad valmistasid kõigepealt eraldi osad ning siis jootsid nad kokku. Meetodit, mida kasutati aga «Emahundi» valmistamisel, vallati täielikult alles Karolingide ajastul, 8.-10. sajandil.

Romuluse ja Remuse skulptuurid lisati kujule 15. sajandi lõpus, nende autoriks on Firenze skulptor Antonio del Polaiolo.

Kapitooliumi emahundi skulptuuril on kujutatud emahunti, kes imetab tulevast Rooma linna rajajat Romulust ja selle kaksikvenda Remust.

Hetkel kuum