ÄP fototoimetus • 28. november 2006 kell 22:00

Molotovi kokteil on argpükside jook

Äripäev mõistab hukka räige ja alatu rünnaku meedia- ja kinnisvaraärimees Hans H. Luige vastu ning käsitab seda kui rünnakut oma lugejate, veel enam - meie kõigi vastu.

Lähedaste inimeste julma kohtlemise kaudu mõjutab oma ohvrit üksnes maffia - põranda all organiseeritult tegutsev kuritegelik jõuk, mille kommete hulka ei mahu erimeelsuste lahendamine sõna abil. Tsiviilühiskonnas vaieldakse kohtus, mitte ei kostitata vastast ega tema lähikondseid Molotovi kokteiliga.

Meil pole põhjust rünnakut mingi umbmäärase allilmas tegutseva jõu kaela ajada. Toimetuse arvates on tegemist alatu argpüksiga, kes ei julge oma konkurendiga silm silma vastu astuda - täpselt nii nagu terroristidki -, aga veel aremaga, sest erinevalt terroristlikest rühmitustest, kes julgevad pärast verist pommiplahvatust võtta teo eest vastutuse endale, meie ründaja seda ei tee.

Vastupidi - ta valib oma salaplaani teostamiseks hetke, mil oleme kõige haavatavamad, kui politsei on hõivatud riiki saabuva kõrge külalise turvalisuse tagamisega. Ja ajal, mil ajalehtede esiküljed peaksid tervitama Eesti kui riigi julgeoleku kõige suurema tagaja USA presidenti, jõuab laia maailma meedia vahendusel hoopis sõnum sellest, kuidas Eestis panevad süütepudelid põlema rahulikke inimesi ja hävitavad nende kodud.

Õhkõrn võimalus on, et süütamiste taga on juhuslikud huligaanid. Samuti on toimetuse meelest väide, et sellise sammuga püütakse pressivabadust lämmatada, ehk pisut ülepakutud, pigem võib põhjust otsida Hans H. Luige kinnisvaraärist. Aga igal juhul on juhtunu märk ohust, et tänased äriinimesed ning meie kõik ei saa tegutseda, muretsemata enda ja veel enam - oma vanemate, laste ja teiste lähedaste inimeste turvalisuse pärast.

Molotovi kokteilide loopijad viivad meid õigusriigi arengus tagasi 1980ndate lõpu ja 1990ndate alguse metsikusse ajajärku, kus pommid plahvatasid keset rahulikku linna, turuärikad ja allilmategelased klaarisid oma arveid relvadega ning kuulid vihisesid elumajade vahel.

Olgu kolme rünnaku põhjused millised iganes - astus Hans H. Luige lemmiklaps Eesti Ekspress kelle varbaile tahes, napsas ärimees konkurendi eest magusa, kinnisvaraarenduseks sobiva krundi, tegi isiklikult kellelegi liiga või jättis mõne kokkuleppe täitmata -, ei sobitu võimaliku Hans H. Luige tõttu kannatanu "seisukohavõtt" kuidagi meie vastuvõetavate käitumismallidega.

Toimetus usub, et nii politsei kui ka kaitsepolitsei teevad kõik nendest oleneva, et kurjategija kätte saada ja toimetada sinna, kus on tema õige koht - rootsi kardinate taha. Sellisel inimesel ei ole õigust meie keskel vabalt ringi liikuda.

Autor: ÄP

Hetkel kuum