Mari Hiiemäe • 7. detsember 2006 kell 22:00

Jõulumeeleolu tähtedelt

Advendikontsertide hulgas jagub valikut mitmesugusele maitsele. Rõõmustada võivad nii traditsiooniliste jõululaulude austajad kui ka need, kellele meeldib ootuspärasest erinev.

Jõulukontsertide valikut mitmekesistab saksofonikvartett Saxest, mis annab Eesti kirikutes advendiajal seitse kontserti. Kavva on võetud tuntumad jõululood, mis saksofonidele kohandatuna hakkavad kõlama hoopis uudselt. Kvartetiga koos esineb USAst pärit laulja James Werts.

"Kava on vaheldusrikas, kuid kõik püsib suhteliselt hästi vormis," ütleb kvarteti liige, saksofonist Virgo Veldi ning selgitab, et kuigi kontsertidel kuuleb palasid nii klassikalises, džässi- kui ka soulivõtmes, jääb kogu kava siiski jõuluteema piiridesse. "See on ilus muusika ning kontserdi üldmeeleolu on mõnus," usub Veldi.

Noorkuu ja Uno Loobi rõõmus pühadekava

Noorkuu ja Uno Loop esitavad ühistel kirikukontsertidel peamiselt lõbusamaid jõululugusid, mõningal määral kuuleb ka uut repertuaari. Uno Loobil on kaasas kitarr, kuid väga palju palasid kannavad nad ette a cappella, nagu Noorkuule omane.

"Kavas on ka igihaljad jõululaulud nagu "Aisakell" ja "Oh kuusepuu", kuid kuulda võib ka märksa vähem tuntud lugusid," lubab ansambli Noorkuu liige Martti Meumers, lisades, et kuna kiriklikke ning klassikalisi jõululaule kuuleb jõuluajal nagunii igal pool, siis keskendub Noorkuu teistmoodi atmosfääri loomisele.

"Kõik laulud on omapärases töötluses ja teistsugustes seadetes, kui inimesed on tavaliselt harjunud kuulma," kinnitab ta.

Dave Bentoni ja Tallinna Poistekoori tuur on pikim

Dave Benton ja Tallinna Poistekoor jõuavad oma ühise jõulukavaga 14 Eestimaa kirikusse. Kontsertidel kuuleb tuntud jõululaule, mida esitatakse spetsiaalselt selleks tuuriks kohandatud seadetes.

"Järgitakse klassikalist liini, kuid see pole klassikaline jõulukontsert, nagu me seda ette kujutame," ütleb tuuri üks korraldajaid Reno Hekkonens. "Dave'i kontserdid on tavaliselt tempokad ja rütmilised ning ta teeb lauludest huvitavaid töötlusi." Sel aastal on Benton mitu laulu ka eesti keeles selgeks õppinud.

Jõulumeeleolu Nexuse-Merkalt ja Mikk Saarelt

Mikk Saar ja Merlyn Uusküla astuvad "Jõulukuu kirikukontsertide" nime all üles neljal korral. "Need sobivad kuulamiseks kogu perele ning aitavad jõulueelses ajas õiget jõulutunnet luua," soovitab Mikk Saar. Saare sõnul lauldakse tuuril peamiselt klassikalisi jõululaule, mida kuuleb üsna traditsioonilises vormis. Programmi on kaasatud Ellerheina mudilaskoor ning klaveril saadab esinejaid Mihkel Mattisen, kes samuti laulab. Solistid esinevad kontserdil nii koos kui ka eraldi, samuti koos kooriga.

Liisi Koikson ja Koit Toome hoiduvad tuntud lauludest

Populaarsete lauljate Koit Toome ning Liisi Koiksoni ühiskontserte jagub advendiajal 11 kirikusse üle Eesti. "Kindlasti ei kuule seal kõige tuntumaid jõululugusid, neist püüame hoiduda," lausub Liisi Koikson. Kavva kuuluvad mõned vähem tuntud jõululaulud ja palad Liisi Koiksoni viimaselt CD-lt "Väike järv". Lauljatar usub, et need esinemised sobivad jõuluaega väga hästi ning meenutab, et eelmisel aastal võttis publik teda väga soojalt vastu.

"Just väiksemate kirikute kontserdid olid armsad," lisab ta. Liisi Koikson ja Koit Toome laulavad nii soolopalasid kui ka duette, publikule on see esimene kord oma kaht lemmikut üheskoos laval näha. Soliste saadab viieliikmeline ansambel.

"Valge gospel" kui tuntud lauljate paraad

"Valge gospel" on kõige võimsam detsembrikuiste jõuluteemaliste kontserttuuride seas. Laval on korraga palju esinejaid, nende hulgas ka tuntud lauljad Lenna Kuurma, Nele-Liis Vaiksoo, Maiken, Kaire Vilgats, Lauri Pihlap, Janika Sillamaa ja Mikk Saar. Külalisesinejatena astuvad mõnel kontserdil üles Tõnis Mägi (13.12 ja 17.12) ja Silvi Vrait (14.12 ja 22.12).

Kaire Vilgatsi hinnangul on tuntud lauljate hulk sellel kontserdil kindlasti suurem kui ühelgi teisel jõulutuuril, samuti on esinejate üldarv väga suur: laval on 40-liikmeline WAFi gospelkoor ja Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli live-band. Kontsertide atmosfäär on Vilgatsi sõnul ülirõõmus ja positiivne. Temperamentses gospelmuusikas vaadatakse advendiajale mustanahaliste pilgu läbi.

Kirju kava Silvi Vraidilt ja HaleBopp Singersilt

"Advendikontserdid Silviga" pakuvad kuulamiseks nii jõululaule kui spirituaale. "See on segakava, milles pole ainult jõululaulud," rõhutab Silvi Vrait. Teiste seas mahub esinemisprogrammi ka üks klassikaline "Ave Maria", üks hällilaul ja üks hümn Jeesusele.

Lisaks spirituaalikoorile HaleBopp Singers saadab Silvi Vraiti Jaak Jürisson klaveril. Vrait selgitab, et kuna suurtes kirikutes on bändile korraliku võimenduse loomine üsna raske, on otsus minimaalse saate kasuks kindla peale minek. Kiriku akustikaga sobivat Vraidi arvates bändimuusikast paremini pigem võimsad a cappella laulud, mida advendikontsertidel ka ohtralt kuuleb.

Hetkel kuum