Burkhardt: kapo pole minuga rääkinud

Martin Hanson 02. veebruar 2007, 00:00

Peaminister Andrus Ansip palus lause "Mulle aitab!" saatel kahe nädala eest kaitsepolitseil analüüsida süüdistusi Reformierakonna pihta.

"Üks kibestunud välismaalasest ärimees on andnud intervjuu, milles ta on sopaga üle valanud kõik Eesti erakonnad ja poliitikud. Sisuliselt on kõiki Eesti Raudtee tagasiostmise poolt hääletanud Riigikogu liikmeid süüdistatud selles, et nad tegutsesid oma poolthäält andes Venemaa huvides," sõnas peaminister toona.

Nüüdseks on analüüs lõppenud ja kaitsepolitsei (kapo) järeldanud, et pole tõendeid ega alust kriminaalmenetlust alustada. Endine raudteeomanik on aga veendunud, et otsus pistisest rääkida oli ainuõige.

Kas Eesti kaitsepolitsei on Teiega kontakteerunud seoses Reformierakonna pistiseskandaali uurimisega? Kas Teiega on üldse sel teemal ühendust võetud?

Minul ei ole kellegagi olnud sellel teemal kontakte. Ei kapo ega keegi muu ei ole minuga pärast "Pealtnägija" intervjuud ühendust võtnud.

Kas keegi on Teid selle juhtumiga seoses hirmutanud? Keskerakond? Reformierakond?

Ka nemad ei ole minuga kontakteerunud. Ma usun, et nad ei soovi minuga eriti vestelda. Pigem tegelevad teema ekspluateerimise ja mahavaigistamisega.

Kas Te nüüd võite öelda, kes oli raha küsija ja kellelt küsiti?

Kahjuks jään ma oma varasema jutu juurde ning nimesid ei avalda, sest nemad peavad Eestis edasi elama ning nad on sattunud niikuinii suhteliselt halba situatsiooni.

Te ärritasite oma väidetega üles kogu Eesti meedia, ühiskonna ja poliitikud, samas ühtegi konkreetset nime avaldamata. Miks?

See, mis toimub Eesti Raudtee ja poliitikute vahel, on olnud täielik segadus juba mõnda aega. Kõik need viis aastat, mis me raudteel töötasime, võitlesime pidevalt poliitikutega.

Mind paluti televisioonis anda intervjuu ning rääkida Eesti Raudtee teemadel. Spekulatsioon võimaliku dotatsiooni küsimise teemadel oli vaid pisikene osa sellest intervjuust. Tõsi on aga see, et meedia võttis sellest tugevalt kinni ning vägagi õigustatult.

Mis mind aga miljoni euro küsimisest rohkem muretsema paneb, on see, et miks keskpartei soosib Vene mõjuvõimu ning teeb otsuseid Vene transiidi toetuseks raudteel. See on palju kuumem teema. Ei ole mingit loogilist seletust, miks peaks riik hävitama oma firma.

Eestlastele on oluline teada anda, mis nende riigis toimub, ning selles valguses ma usun, et midagi ma saavutasin. On halb, kui ettevõtjad Eestis konstateerivad, et sellised asjad toimuvad, kuid ei võta midagi ette.

Mida ütlete oma kunagiste kolleegide Jüri Käo ja Guido Sammelselja muutunud arvamuse kohta, et Teie väljaütlemised olid vaid kibestunud vanamehe jutt?

Ma kuulsin tõesti, et endised kolleegid on oma varasemad ütlused tagasi võtnud. Kummaline on see, et mõlemad kirjeldasid mulle detailselt toetuse küsimist ning inimesi, kes olid sellega seotud. Nad ei oleks mulle midagi rääkinud ilma tõendeid omamata. Arvatavasti ei ole neil huvi ennast selle looga siduda.

Mis tunde tekitab see, et kapo ei leidnud midagi uurimise ega kriminaaljuhtumi väärilist?

Ma mõistan, et praegu on juhtumi ainsaks tõendiks minu televisioonile antud intervjuu. See ei ole piisav, et alustada kriminaalmenetlust. Oleks inimesed, kes otseselt küsis ja kellelt küsiti, avalikuks saanud, oleks juhtum tugevam. Aga ma kinnitan, et see vestlus toimus ning selles olen ma täiesti veendunud.

Kas olete Eestis pettunud?

Usku Eestisse ei ole ma kindlasti kaotanud. Eesti on väga ilus maa ning eestlased väga hea rahvas. Ma olen kaotanud täielikult usu Eesti riiki ja valitsusse. Kui valitsus suudab ennast muuta, siis võidaksid sellest kõik.

Kas plaanite naasta Eesti majandussfääri?

Kunagi kindlasti tulen tagasi, kuid see on tõsi, et ma peaks olema püstihull, kui hakkaksin taas riigiga koostööd tegema.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing