Luik toob Ekspressi aktsiad börsile

Piret Reiljan 19. märts 2007, 00:00

Ekspress Grupi aktsiaid saab märkida kuni 29. märtsi pärastlõunani, pakkumise tegemisel on ühe aktsia hind 97 krooni.

Kindlat garanteeritud kogust pakkumiskutses pole märgitud, aktsiate jaotuse otsustavad Ekspress Grupp koos pakkumise korraldaja Suprema Securitiesega pärast märkimistulemuste selgumist.

Ekspress Grupi suurima konkurendi ASi Eesti Meedia tegevjuht Mart Kadastik viibis eile parasjagu Oslo lennuväljal. Ta ei saanud teemat pikalt kommenteerida, kuid küsimusele, kas tema ostaks konkurendi aktsiaid, vastas ta: "Peaks kaaluma." Ekspress Grupi börsiletuleku kohta lisas Kadastik veel, et kui Ekpress Grupi senine ainuomanik Hans H. Luik sellise otsuse tegi, ju siis on tema kontserni seisukohast tegemist positiivse otsusega.

Luik keeldus eile intervjuust, viidates karmidele börsireeglitele. "Saame kokku siis, kui Ekspress Grupi börsileminek tõepoolest aset leiab," ütles ta.

Kaks kuud tagasi toimunud kohtumisel, kui Äripäev kirjutas esimest korda Ekspress Grupi võimalikust börsileminekust, tunnistas Luik, et eeskätt on ta silmas pidanud Rumeeniat, Bulgaariat ja Lätit ning võib-olla veel mõnda riiki ning jutt on võimalike osaluste omandamisest ennekõike internetiteenuseid pakkuvates ettevõtetes, näiteks telefoniinfo ja personaliotsingu valdkonnas. Siiani on Ekspress Grupil väljaspool Eestit ärihuvid ainult Leedus.

Ajakirjaniku toonasele küsimusele, kas ta börsilemineku plaane haududes on teinud pakkumise oma praeguse põhipartneri Norra meediakontserni Schibsted osaluse ülesostmiseks SL Õhtulehes, Linnalehes ning Ajakirjade Kirjastuses, vastas Luik, et Schibstediga pole mõtet konkureerida, vaid pigem koostööd teha.

Olgu lisatud, et vahetult enne seda, kui seni tasuta nädalalehena ilmunud Linnaleht eelmisel aastal tasuta jagatavaks päevaleheks muutus, müüs Luige osalusel tegutsev Eesti Päevalehe AS 50 protsenti Linnalehe aktsiatest Schibstedi kontroll all tegutsevale Eesti Meediale.

Jaan Manitski 50protsendilise osaluse kohta Eesti Päevalehes on aga Luik öelnud, et kahekesi on kindlasti kergem võimalikest kriisidest jagu saada, viidates sellele, et alles 2005. aastal õnnestus mitmeid aastaid kahjumiga vaevelnud Eesti Päevaleht kasumlikuks muuta.

Kui enne täna väljakuulutatavat aktsiate müüki kuulus Ekspress Grupis otseselt Hans H. Luigele 65 ja tema investeerimisfirmale HHL Rühm 35 protsenti aktsiatest, siis pärast ligi poolte HHL Rühma omanduses olevate aktsiate avalikku müüki ning Ekspress Grupi uute aktsiate emiteerimist kahaneb HHL Rühma osalus märgatavalt.

Kõnealuse aktsiamüügiga teenib HHL Rühm positiivse müügi korral maksimaalselt 356 miljonit krooni. Arvata võib, et teenitava rahaga kavatseb Luik finantseerida oma muid ärisid, sealhulgas ennetähtaegselt tasuda mitmeid meediaväliseid laene. Luik on muu hulgas aktiivne osaline kinnisvaraäris.

Äripäevale teadaolevalt on Luik Ekspress Grupi avalikku aktsiaemissiooni kahel korral edasi lükanud - eelmise aasta oktoobris-novembris ning ka tänavu veebruaris.

Viimasel korral oli edasilükkamise põhjuseks börsil noteeritud aktsiate langustrend.

Viljar Arakas, Arco Vara tegevjuht
Ettevõtte börsile tulek on alati tore. Ekspress Grupi edu võti on see, et ta toob meediakontsernina turule midagi uut, mida seni pole olnud.

Ise ma aktsiate võimalikule ostmisele veel ei mõtle, olen puhkusel.

Rain Lõhmus, LHV suuromanik
Kõik sõltub hinnast, nii et praegu ei oska pikalt kommenteerida. Põhimõtteliselt miks ka mitte meediavaldkonda.

Suhtuksin isegi paremini, kui Äripäev börsile tuleks, nii et äkki võtate selle kaalumisele. Hans H. Luige käekirja vaadates on ta suutnud rajada väikse impeeriumi, mis on imetlusväärne. Tallinna börsile mõjub uus tulija kindlasti positiivselt. Ongi juba palju aega möödas viimasest tulijast.

Aivar Rehe, Sampo Panga tegevjuht
Kuulen sellest praegu teie käest esimest korda, aga ilmselt antakse investoritele aega ostusoov läbi mõelda.

Ekspress Grupi näol on tegemist oma koha leidnud finantsgrupiga. Tegemist ei ole pelgalt nädalalehega, välja on arendatud mitu suunda, nagu trükkimine ja kirjastamine, samuti logistiline pool. Tallinna börs on piisavalt väike, nii et uus säde kulub hädasti ära.

Hans H. Luik on ettevõttega nullist alustanud, viinud selle arvestatavale tasemele ning börsile tulek lisab ainult läbipaistvust, korrektsust ja rohkem suhtlust avalikkusega.

Igor Rõtov, Äripäeva peatoimetaja
Tähelepanuväärne on, et nad teevad aktsiaostul soodustusi ka oma ajalehtede tellijatele, mitte ainult töötajatele. Kindlasti kaalun ise ka aktsiate ostmist, aga vajan rohkem informatsiooni. Ekspress Grupi tugevad küljed on tuntud kaubamärgid, hea finantsseis ja mitmekesine tooteportfell. Nõrgem pool on arenguvõimalused, sest Eestis on neil raske laieneda ja Läti-Leedu üritusi on praegu raske hinnata. Risk on ka selles, et praegu on meediareklaamitulud tsükli tipus ja kui need kahanevad, mõjutab see firmat väga tugevasti.

Äripäeva juhina olen kade küll ja kindlasti teen tulevikus omanikele ettepaneku ka Äripäev või Bonnieri Ida-Euroopa ajalehed börsile viia. Praegu on Bonnieril strateegiline põhimõte jätkata perefirmana.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing