Karu: Kesk-Euroopaga me ei piirdu

Tarvo Vaarmets 26. aprill 2007, 00:00

Enne Eesti rahvakasiino aktsionäride üldkoosoleku algust Rahvusraamatukogu suures saalis tervitan Olympic Entertainment Groupi (OEG) suunajaid Andri Avilat ja Armin Karu. Viimane on harjumatult heas tujus.

"Aktsionär oled?" küsib Karu.

"Enam mitte," vastan.

"Oled siis ettevõttesse usu kaotanud?" pärib Karu edasi.

"Ei ole, ettevõttega on kõik korras, aga aktsia hind on liiga kõrge," põhjendan müüki.

"Vaata, me oleme seitsmes riigis. Korruta lihtsalt Eesti kasum seitsmega. Või arvad, et me ei suuda Eestist suuremates riikides sellist kasumit teenida?" provotseerib kasiinoketi suuromanik heatujuliselt.

Liigume saali, millesse kaovad kohale tulnud kümmekond hallipäist vanahärrat, mõni vanaproua ja paar nooremat aktsionäri päris ära.

Erinevalt näiteks rokkstaari Tanel Padari kontserdist võib äristaari Armin Karu etteastet jälgima asuda isegi viimasel minutil täiesti esimesest reast. Seda võimalust kasutavadki teistes hulgas ära sellised Olympicu tulihingelised toetajad, nagu ettevõtte teine suuromanik Jaan Korpusov või nõukogu liige Kaia Karu.

Esinejate laua vasakusse äärde on üles rivistatud kasiinoketi turuvallutusi tähistavad seitsme riigi lipud. Mõne aasta pärast on koosoleku läbiviijad senist laienemistempot arvestades tõenäoliselt sunnitud lippude pealetungi eest oma lauaga kuhugi kaugemasse nurka kolima.

Armin Karu surub oma selgelt positiivsed emotsioonid tagaplaanile ja avab seejärel Olympicu kui börsiettevõtte esimese aktsionäride üldkoosoleku. Esindatud on 79,68% ettevõtte häältest. Aktsionäridele tehakse hääletamisreeglid selgeks ja lähebki lahti! Soojenduseks hääletatakse koosolekut juhtima vandeadvokaat Vesse Võhma, seejärel tutvustab Karu oma loodud kasiinoimpeeriumi ajalugu ning tulevikuvisiooni.

"Tahame aastaks 2010 saada käibelt Kesk-Euroopa suurimaks kasiinoettevõtteks," räägib ta. See lause ei üllatanud muidugi kedagi.

"See on meil mitu aastat tagasi tehtud visioon, varsti peame uue tegema. Ega me Kesk-Euroopaga piirdu," teatab Karu. See oli juba uuem info.

Karu annab seejärel sõna üle värskeimale juhatuse liikmele Mart Relvele, kes maalib aktsionäridele ülevaatepildi OEG kättevõideldud suurusest.

Juhatuse liikmete tutvustamine lõppeb Andri Avila sõnavõtuga olulistest finantsnäitajatest. Muuhulgas annab ta teada, et sel aastal plaanitakse investeerida koguni 1,56 miljardi Eesti krooni eest. Mullu oli see number 476,4 miljonit.

Avila vihjab ka aktsionäride struktuurile, millest selgub, et erinevalt USA investoritest on eestlased võrreldes esmaemissiooniga kasiinoaktsiaid müünud.

"USA investorid usuvad siis meie ettevõttesse rohkem kui eestlased," torkab Armin Karu vahele ja asub koos kaasaktsionäridega möödunud aasta majandusaruande kinnitamise poolt hääletama.

Kena küpsisekorviga, mille uhkuseks kahtlemata pilkupüüdev kaarsang, korjab meeldiv neiu hääletussedelid kokku ja annab need siis liitjatele, kelle rehkendustulemus üllatust ei valmista. Kõik poolt.

"Hoidke meile pöialt, siis läheb ettevõttel hästi ja läheb ka aktsial hästi," lõpetab Armin Karu koosoleku.

Tühja saali vaadates imestan investorite ükskõiksuse üle. Loogika ütleb, et Armin Karu võiks OEG aktsionärile olla samasugune huviobjekt kui The Suni plaadiomanikule või eestikeelse rokkmuusika fännile Tanel Padar. Pealegi tuleks ju sellise ainulaadse Eesti suurima äristaariga kohtumise eest piletiraha vähimal juhul välja käia umbes sama palju kui The Suni kontserdi eest, sest eile sulgus OEG aktsia 175 krooni all.

Üks erand on siinkohal aga väikeaktsionär Kaupo Kumm, kellega natuke juttu ajan. Tema arvates oleks koosoleku jälgitavamaks teinud enne algust tutvustava materjali jagamine. Annangi väikeaktsionäri mure edasi Armin Karule ja Andri Avilale, kes lubavad järgmisel korral asja parandada.

"Vaadates teie plaane, pean vist varsti jälle aktsiat ostma," proovin kasiinoketi juhtidele oma tagasihoidliku komplimendi teha.

"Loomulikult, viimane aeg," on endiselt heatujuline Karu enesekindel.

Tahtsin näha firma juhtkonda, kuidas nad oma tööd teevad. Usaldusväärsusest sõltub väga palju, ka aktsia hind. Oma silm on kuningas. See juhtkond äratab täitsa usaldust, nende kätte võib oma raha usaldada küll. Ma olen Olympicu julgete visioonide suhtes teatul määral skeptiline, sest arenguvõimalused näiteks Poolas on kaunikesti tagasihoidlikud, kuna seal on seadusandlikud tõkked kasiinoäri edendamiseks. Ukrainas samas võibolla edeneb neil tõesti hästi. Nende strateegiaga võib siiski täitsa rahul olla. Ma IPOst veel ei usaldanud osta, aga hiljem jälgides usaldus kasvas.

Uurisin muu hulgas ka ettevõtte bilanssi. Olympic ei ole muidugi mu esimene ost. Kuigi minu meelest on Olympicu aktsia kaunis kallis, siis loodan, et eelseisev fondiemissioon mõjub aktsiahinnale ikka positiivselt. Suurt osa oma portfellist Olympicu peale ei taha panna, juurde ostma ma praegu ei kipu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing