EMT trügib panga kõrvale

Villy Paimets 03. mai 2007, 00:00

Tänasest saavad hanza.neti ja u-neti kliendid koodikaardid, päevalimiidid ja PIN-kalkulaatorid unustada - EMT tuli koos Sertifitseerimiskeskusega välja mobiil-ID-teenusega.

"Sisuliselt on Mobiil-ID ID-kaardi edasiarendus mobiiltelefonis," ütles EMT arendus- ja tehnoloogiadirektor Tõnu Grünberg uuendusi tutvustades. "Kuna mobiiltelefon on inimesel kogu aeg kaasas, annab see suurema vabaduse ka isikutuvastust vajavate internetitoimingute sooritamiseks ja digitaalallkirjade andmiseks."

Kliendile tähendab see, et ta saab nüüd koodikaartide asemel mobiiltelefoni kasutades netipanka minna või ID-kaardi asemel mobiiltelefoni kasutades digiallkirju anda. Või, miks mitte, uut Riigikogu koosseisu valida, nagu hiljuti telereklaamist näha oli. Seda viimast praegu veel siiski teha ei saa, sest EMT juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul on kehtivas valimisseaduses juttu konkreetselt ID-kaardist, mitte sertifikaatidest, seega vajab seadus väikest iluravi.

Samas avaldas Kalm lootust, et tulevikus liituvad mobiil-ID teenusega teisedki asutused, näiteks e-kool ja e-maksuamet ongi varsti liitumas.

Küsimusele, millal mobiil-ID-projekt Eesti Telekomile kasumit teenima hakkab, vastas Kalm, et mitte enne 2009. aastat.

"2007-2008 on see meil infoühiskonnaprojekt, mitte äriprojekt, aga kui kõik läheb nii, nagu Ain Järv (Sertifitseerimiskeskuse juht, rääkis esitlusel 400 000 potentsiaalsest kasutajast - toim.) meile just näitas, siis kolmandal aastal on see juba ehk äriprojekt," ütles Kalm.

Sel aastal on teenus tasuta, järgmisel aastal lisandub väike, umbes 10kroonine kuutasu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing