Maavanemad ratastel

Villy Paimets 09. mai 2007, 00:00

Suure osa sellest ajast istus maavanem roolis.

Kui arvestada auto keskmiseks sõidukiiruseks 70 km/h, mida tegelikult on ilmselgelt liiga palju, veetis maavanem mullu autos keskmiselt 73 kaheksatunnist tööpäeva. See teeb kolme ja poole kuu tööpäevad. Või 2,54 tundi iga kaheksatunnise tööpäeva kohta.

Enim, tervelt 70 000 kilomeetrit läbis oma ametiautoga eelmisel aastal Põlva maavanem, praeguseks Riigikokku valitud Urmas Klaas. Aega võttis see tal 1000 tundi (70 km/h) ehk 125 kaheksatunnist tööpäeva ehk 4,4 tundi iga jumala tööpäev.

"Nagu teate, on Põlva siiski Tallinnast päris kaugel, mõni nädal tuli kaks-kolm korda Tallinnas käia, käisime palju ka Venemaal," põhjendas Klaas suurt uhamist. "Põlva maakond on ju päris suur, ulatub Saatseni, Koidula piiripunktini välja, sealt Tartumaa piirile on oma 70-80 kilomeetrit."

Klaas rääkis veel, et liikus palju ka maakonnas ringi, et võimalikult palju n-ö kohapeal olla ja näha.

Kuigi Klaas juhtis üsna palju autot ise, tegi ta pikad otsad siiski autojuhiga: "Tallinna on ju ometi kolm ja rohkemgi tundi sõitu, pluss parkimismured."

Klaas oli ka üks neist kuuest maavanemast, kellel ametiautoks Volkswagen Passat. "On ruumi, pole toretsev, pean turvaliseks," põhjendas Klaas auto valikut.

Kuigi valitsuse määrus sätestab ametiauto aastaseks ülalpidamiskulude piirnormiks maavanemate puhul 88 800 krooni, kipuvad maavanemad sellest mööda vaatama.

Klaasi sõnul on auto hinna ja igakuiste kulutuste piirnorm oma aja ära elanud. "Läbisõidud on suured, nõrgem auto väsib kiiremini ja summa summarum tuleb kulu suurem," selgitas ta.

Suurim kütuseõgard oli mullu aga siiski Harju maavanem Värner Lootsmann, õigemini tema käsutuses olev Nissan Maxima, tarbides keskmiselt 12,2 liitrit kütust iga läbitud 100 kilomeetri kohta.

Puhkava Lootsmanni asemel rääkis maasekretär Leevi Laever, et kütusekulu on küll suurem kui teistel, kuid selle kompenseerib see, et auto ise ei ole väga kallis, see osteti kasutatult ning igakuised kulud on seega väiksemad.

"Me ei pidanud õigeks osta mingisugust Audi A4 või A6, mingit 400 000kroonist autot kasutusrendile võtta," ütles Laever.

Tartu maavanem Esta Tamm läbis 3aastase Honda Accordiga mullu 25 000 km, kulutades selleks igast tööpäevast 1,6 tundi.

"Minu autokasutus ongi suhteliselt väike," ütles Esta Tamm reedel, viibides parasjagu bussis. "Näiteks Tallinnas armastan ma rongiga käia. See on ju mugavam, turvalisem, ei pea parkima, sõidab kesklinna." Maavanema auto kütuse ja liisingu peale kulus tartumaalastel eelmisel aastal veidi üle 4000 krooni kuus.

Veelgi odavamalt, vaid ligikaudu 3000krooniste igakuiste kütusearvetega ajasid läbi pärnumaalased, kelle maavanem Toomas Kivimägi sõidab aastast 2000 pärit Volvoga, mis võtab isegi ahnelt kütust - 11 liitrit 100 km kohta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing