Sport ületab tervise

Lea Saapar 15. august 2007, 00:00

Töötaja töökoha all mõeldakse kontoritöötajate töökohti nagu tool, laud, arvuti kogu oma lisadega, telefon, riiulid, sahtlid jne.

Tampere ülikooli juures tehtud uuringu eesmärk oli välja selgitada, missugune on tööandjate teadlikkus ning motivatsioon luua töötajale tervist soodustav ergonoomiline töökoht.

Vastustest selgus, et tööandjad püüavad küll võimaluse ja teadmiste piires soetada uut ja töötajate tervist säästvat mööblit, kuid enamasti ei arvestata seda seadistades inimese individuaalset kehaehitust.

Näiteks ostab ettevõte küll kontorisse kümme kvaliteetset uut tooli, kuid toolid jäävad kohandamata vastavalt inimese iseärasustele. Ja selle tõttu, et töötaja on sunnitud istuma valesti seadistatud toolil, jõuab ta varem või hiljem tervisehädadega raviasutusse.

Füsioterapeutide Liidu juhatuse liige Eva-Maria Reimers kinnitab, et kõik saab alguse inimesest enesest, tema tõekspidamistest ja elukorralduse teadlikust kujundamisest, kuid vahetu töökeskkonna mõju töötaja tervisele on siiski palju olulisem, kui suurem hulk inimestest arvab. "Töökeskkonnas viibitakse ju praktiliselt kolmandik ööpäevast ehk pool ööpäeva aktiivsest ajast," lausub Reimers.

Uuringust selgus veel, et töötajatele korraldatakse küll seadusega ettenähtud tervisekontroll ja arst annab kaasa soovitused tervise edendamiseks töökohal, kuid töökohta seadistamata on kasutegur väike. Antud juhul näevadki arstid vaid probleemide tagajärgi, mitte põhjuseid. Küll tõdesid osalenud, et tööandjad kasutaksid terviseprobleeme ennetavaid vahendeid rohkem, kui ei oleks erisoodustusmaksu.

Soomes läbiviidud analoogne uuring näitas, et pärast tööfüsioterapeutide soovituste järgimist suurenes ettevõtte efektiivsus nelja aasta jooksul 24% võrra. Põhjenduseks toodi, et töötaja sai keskenduda tööle ega vaevelnud töökoha valest seadistamisest tulenevate hädade käes. Investeeringutega loodi firmale võimalus saada aastate jooksul rohkem tulu, kuna töötajad olid tervemad ja motiveeritumad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing