Maag loobus ulukiliha töötlemisest

Väinu Rozental 17. august 2007, 00:00

Maag ostis mullu kokku ligi kolmandiku 4900 Eestis lastud põdrast. Enamik töödeldud ulukilihast läks eksporti, peamiselt Skandinaaviasse ja Saksamaale. Pärast Maagi ärakukkumist on praegu ulukiliha ainus arvestatav töötleja Läänemaal Linnamäe Lihatööstuse kaubamärgi all tegutsev OÜ Linpet, mille töötlemismaht on aga Maagiga võrreldes neli-viis korda väiksem.

Maagi gruppi kuuluv OÜ Maag Lihalõikus sulges selle aasta algul oma Arukülas asuva lihalõikamise tsehhi. "Ulukiliha varumine ja töötlemine kestab vaid neli kuud ehk septembrist jaanuarini ja ülejäänud ajal väikeses mahus farmiloomaliha lõikus ei tasunud ära," põhjendas ASi Maag Grupp juhatuse liige Toomas Juhani.

Maag Grupi nõukogu esimees Roland Lepp ütles siiski: "Me pole loobunud ulukiliha töötlemise mõttest, otsime järgmise aasta sügiseks mingi lahenduse."

Eesti Jahimeeste Seltsi direktori Andres Lillemäe sõnul tuleb suurulukite arvukus hoida teatud tasemel, sest muidu tekitavad metsloomad metsanoorendikes ja põldudel väga suurt kahju. "Ilmselt tuleb tänavu metsloomi rohkem küttida kui mullu," rääkis Lillemäe. "Jahimehed ei jõua ise kõike ära süüa ja kui ulukiliha müügivõimalust pole, tekitab see tõsist muret."

Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) jahimajanduse osakonna juhataja Kalev Männiste ütles, et kui jahindusseltsid ei saa piisavalt ulukiliha müüa, napib neil raha, et maksta kasutusõiguse eest ning tasuda makse. Samas tunnistas Männiste, et ka RMK oli sunnitud mullu suvel sulgema oma Raplamaal asuva väikese ulukiliha töötlemisüksuse.

Männiste näeb probleemile väljapääsu seadusesättes, mille järgi võib FIEst jahimees müüa otse tarbijale metslooma rümba raietükke.

Ulukiliha käitlemisturule on sisenemas kaks saartel asuvat firmat: Saaremaal tegutsev OÜ Saare Uluk loodab töötlemisloa saada septembriks ja Hiiumaal asuv OÜ Baltic Moosehead otsib palehigis teenustöö tegijat.

Saare Uluki tegevjuhi Tanel Mägi kinnitusel on neil tootmishooned ja vajalikud investeeringud tehtud, et jahihooajal töödelda kuni 400 põtra ja lisaks ohtralt hirvi, metssigu ja metskitsi. "Kokkuostmisel hakkame eelistama loomulikult Saaremaa jahimehi," ütles Mägi ja lisas, et nad on töötlemisloa taotlemisel lõpusirgel.

Jahiturismiga ja ulukiliha ostu-müügiga tegeleva Baltic Mooseheadi juhatuse liikme Airek Kolju sõnul üritavad nad lähinädalal Eestis leida lihatöötlejat, kes soostuks nendega koostööd tegema. "Kuigi suuremad, Rakvere ja Valga lihatööstused on ära öelnud, ei jäta me jonni," ütles Kolju. "Meie eesmärk on saada ruumid rendile ja tuua sisse ajutised hooajatöölised kokkuostetud metsloomi töötlema."

Kolju kinnitusel on nende ekspordipartnerid valmis vastu võtma nii palju metsloomaliha, kui nad vaid suudaksid anda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing