Nädal Kristina Traksi pilgu läbi

Kristina Traks 24. august 2007, 00:00

Rahandusminister Ivari Padar on tuntud oma nakatavalt optimistliku olemise poolest. Kuid praegu, kui majanduskasv aeglustub, tundub Padari optimism natuke õõvastav.

Juba teises kvartalis tegi majanduskasv äkkpidurduse - 9,8 protsendilt aasta alguses tõmbas 7,3 protsendile. Süüdi Venemaa, kes Eesti ettevõtjate toimetamisi igal võimalikul viisil blokeerib.

Kuid mida teeb valitsus? Olukorras, kus hinnad tõusevad nii kiiresti, et poes vaikselt seistes on see piltlikult öeldes silmaga näha, säästmine on muutunud mõttetuks juba ammu-ammu ja euro tulek lükkub aina kaugemale, kiitleb valitsus jätkuvalt aina paisuva riigieelarvega ja rõõmustab, et lisaeelarvest saab raha lihtsalt laiali jaotada (loe: taas hinnatõusu õhutada). Nagu ütles eilses Äripäevas ettevõtja Rein Kilk: konstateeringute "kõik on korras, vajume plaanipäraselt põhja" asemel ootaks sisulist analüüsi ja ka sellele vastavat tegutsemist.

Mitte kõik ei ole siiski halvasti. Kas teadsite, et valitsusel on korruptsiooniga võitlemise strateegia, mil nimeks "Aus riik" ja mida on ellu viidud juba kolm aastat?

Kui mõelda viimase kolme aasta jooksul välja tulnud korruptsioonijuhtumitele, siis meenuvad pistisemaiad politseinikud ja tolliametnikud, pistisevõtmised ehitushangete suunamisel, sotsiaalkindlustusamet + pistis + Medisoft jne. Rääkimata suurest maadevahetusskandaalist. Tore küll, kuid altkäemaks on vaid korruptsiooni üks väljendusvorme. Tõelised korruptandid mängivad ammu juba palju suuremaid mänge, mille koondnimetus on j.o.k.k. Poliitikute käsi-peseb-kätt mentaliteet, mida eeskujulikult levitavad K-poliitikud, ei sobi ausasse riiki. Kuid nagu loeme valitsuse eilsest pressiteatest, sai üks "Ausa riigi" strateegia küll ellu viidud, kuid kohe tehakse uus. Nii et värisege, korruptandid!

Võib-olla haakub serva pidi korruptsiooniga ka üks näiliselt tühine uudis unisest Haapsalust. Nimelt on seal augusti algusest kurioosne olukord, kus kohalikus ARK büroos pole enam kedagi, kes võtaks vastu autojuhieksamit. Meeldetuletuseks - mõni aeg tagasi alustas ARK sõidueksamite jäädvustamist videolindile, et hiljem oleks lihtsam vaidlusi klaarida. Seda, et eksamineerijaga on ikka olnud kuidagi võimalik kokku leppida, teab vist iga lapski. No aga kuidas sa lepid kokku, kui filmitakse?

Rahvuslik lennuuhkus (vist ikka on veel) sai sel nädalal uue juhi, varasema finantsdirektori Andrus Aljase. Mul on alati hea meel, kui eesti soost mehed-naised karjääri teevad ja kõrgetele kohtadele tõusevad. Aga...

Andrus Aljase ametinime taga seisab "kt" ja teada on, et ta on juhi kohal ajutiselt. Vähimalgi määral ei üllata mind ka eesmärgid, mida Aljas seoses Estonian

Airiga nimetab. Nendeks on ikka uue strateegia käivitamine, maine parandamine ja ettevõtte väärtuste ümberkujundamine. No väga tundub, et ma olen seda mõne eelmise Estonian

Airi juhi suust juba kuulnud. Ei mäleta täpselt enam, kelle suust, sest viimastel aastatel on Estonian Air silma paistnud pidevate vahetustega juhtkonnas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing