Sündimata ime sõjatehnoloogias: kopter Comanche

Enn Heinsoo 18. september 2007, 00:00

Kui Comanche oleks teenistusse jõudnud, olnuks see Ameerika Ühendriikide esimene kõikideks ilmastikutingimusteks mõeldud luurekopter, mis kasutab lennumasinat vastase eest varjatuks jätvat stealth-tehnoloogiat.

Lisaks olnuks see üle paarikümne aasta esimene Ühendriikide militaarhelikopter, mille tegemist alustati valgelt lehelt. Praegu teenistuses olevate USA militaarhelikopterite algversioonid on pärit veel Vietnami sõja päevilt. Tõsi, neid on pidevalt täiustatud, kuid raam on sama.

Üks uuemaid praegu sõjaväge teenivaid helikoptereid, Apache AH-64 võeti kasutusse 1993. Apache ja Comanche pidanuks teineteist täiendama ja vastasega missioonil koos võitlema.

Comanche oleks sihtmärkidele lähenenud, need märgistanud ja andnud järjekorra Apachedele. Need kopterid oleks siis saatnud kuni kaheksa kilomeetri kauguselt teele Hellfire-raketid, mis ei nõua isegi otsenähtavust sihtmärgiga.

Apache on liiga suur ja lärmakas, hiilimaks vaikselt ligi vastaste radariga tugipunktidele, just see oleks olnud pisema Comanche leivanumber.

Sel eesmärgil oli Comanchesse integreeritud stealth-tehnoloogiat rohkem kui teistesse lennumasinatesse. Tulemusena olnuks Comanche vastaste radaritele sadu kordi vähem nähtav kui Apache ja viimasega võrreldes suutnuks see hiilida sihtmärgile neli korda lähemale.

Comanche radariläbilõige ehk see, kui suur on kopter radari jaoks, on väiksem kui Hellfire-raketil. Infrapuna- ehk soojusjälg on Comanchel aga Apachest pea kolm korda väiksem. See suurendab kopteri ellujäämisvõimalusi, kui lennumasina on sihikule võtnud mõni soojust jälitav rakett.

Comanche polnud siiski mõeldud vaid luurama, vaid ka vastasele raskelt lajatama ning lahingus toime tulema. Selleks pidi kopteri soomus taluma kriitilistes kohtades kuni 23 mm mürske. Lisaks arvestati, et teistelt kopteritelt õpitud kogemuste ja arendustöö tulemusena jäävad piloodid Comanche allakukkumisel muude kopteritega võrreldes suurema tõenäosusega ellu.

Ka on Comanche kabiin hermeetiliselt suletud ning selle õhk surve all, et sisse ei pääseks keemiline või bioloogiline relv. Muidugi pöörati arendustöös suurt rõhku sellele, et kopteri elektroonika oleks kaitstud elektromagnetiliste segajate eest.

Väga olulise punktina peeti Comanchet luues silmas ka kergesti hooldatavust ning hõlpsat transportimist. Kopteri kõikidele komponentidele on võimalik lihtsalt ligi pääseda ning neid parandada või asendada. Samuti on kopterisse sisse ehitatud võimekas enesediagnostika.

Väliste tiibadeta suutnuks Comanche kanda rakette oma kõhus, mis teinuks kopteri radarile vähem nähtavaks. Comanche kõhtu pidi mahtuma neli Hellfire-raketti ja neli õhk-õhk-tüüpi raketti Stinger.

Lisaks pidi Comanchel alati kaasas olema 20millimeetrine kolmeraudne kuulipilduja, mis n-ö nähtamatuse huvides oli peidetav kopteri lõua alla kere sisse.

Kui vastase sihtmärgile oleks läinud kaks Comanchet, võtnuks need kõigepealt sisse eri positsioonid mitme miili kaugusel ja varjatult. Seejärel tõusnuks üks kopter korraks nähtavusse ja tuvastanuks sihtmärgid.

Comanche uudne sihtmärkide tuvastus-, liigitus- ja jälgimissüsteem pidi jagama infot kogu lahingu intranetiga, mistõttu ka teine Comanche saanuks kohe vastaste asukohad teada.

Pärast seda polnuks Comanchedel vaja end enam näidata, sest raketid oleks lastud teele ohutust kaugusest ja varjatud positsioonilt.

Comanche arendus algas 1983, mil seda kutsuti esmalt kergeks eksperimentaalkopteriks. Tollal nähti seda odava ning kerge luure- ja ründekopterina. Esimene Boeing-Sikorsky RAH-66 Comanche väljus angaarist mais 1995. Esmalend toimus 1996. aasta alguses. Testimine jätkus teosammul väheste investeeringute tõttu. Teine helikopter valmis aastal 1998.

Comanche mõeldi asendama aeguvaid AH-1- ja OH-58- tüüpi helikoptereid, mis on siiani teenistuses. Samuti nähti neid lahinguväljal täiendamas kopterit AH-64.

Paraku otsustati veebruaris 2004, et palju odavam ja lihtsam on visata lahingusse hunnik odavamaid Apache koptereid, kui maksta 121 Comanche eest 14,6 miljardit dollarit. Selle raha eest osteti hoopis 796 uut helikopterit Blackhawk jm.

Tänapäeva lahinguväli on palju keerulisem kui näiteks Teises maailmasõjas, kus tihti kasutati positsiooni vallutamiseks tuhandete sõdurite frontaalrünnakule saatmist.

Sõda, milles oleks võidelnud Comanche, olnuks informatsiooni ja kiire reageerimise sõda, kus võidab see, kel on toimuvast parim ülevaade.

Kuigi on häbiväärne, et me ei saa elada teisi inimesi tapmata, on ülimalt täpseks muutunud relvad ning oskus rünnata vastase vägesid neid halvates, aga samas hävitamata jättes tunduvalt vähendanud inimkaotusi konfliktides. Comanche kandnuks seda trendi edasi, olles lahinguväljal nähtamatu skalpell ja kõikenägev silm.

Fotod: Boeing

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing