Läti alkoholifirma ost annab Livikole tiivad

Harry Tuul 05. oktoober 2007, 00:00

"Eesmärk on ei vähem ega rohkem kui saada Baltimaade juhtivaks alkoholitootjaks ja maaletoojaks," ütles nüüdsest nii Liviko kui ka L.I.O.N & Ko juhatuse esimees Janek Kalvi eile Riias Äripäevale. "See tehing avab meie jaoks turud. Tootmisvõimsused on meil olemas."

Kalvi sõnul plaanivad nad isegi uue tehase ehitust aastaks 2010. L.I.O.N.-i ostuga saavutas Liviko korraga hea esinduse nii Lätis kui ka Leedus. "L.I.O.N. on Lätis ja Leedus tuntud ja hea kõlaga kaubamärk. Seda muutma me ei hakka," ütles Kalvi, kelle sõnul said nad tehinguga nii kaubamärgi kui ka sidemed, teadmised ja spetsialistid Balti turul, mille liitmisel tekib arenguks vajalik sünergia, mis lubab pakkuda konkurentsi naabrite suurtele Latvijas Balzamsile ja Stumbrasele.

Tehingu hind ja tingimused on poolte kokkuleppel konfidentsiaalsed. Kalvi sõnul kasvas Liviko tehinguga peaaegu kaks korda suuremaks. Nii on ettevõtete oodatav konsolideeritud käive 2007. aastal 1,8 miljardit krooni, samas kui aasta varem oli Liviko käive ligi miljard krooni. Tegemist on summadega, kuhu on sisse arvestatud ka riigikassasse makstav aktsiis.

L.I.O.N & Ko asutaja ja senise suuraktsionäri Igors Jevmenovsi sõnul tehti tehingu nimel palju tööd. "Läbirääkimised olid väga põhjalikud ja meil on hea meel, et jõudsime kokkuleppele. Me usume, et meie 15 aastat tagasi asutatud äri ja tublid töötajad saavad headesse kätesse," sõnas Jevmenovs.

Ligi kolmandikku aktsiatest omanud fond GILD Arbitrage oli samuti tehinguga rahul. Balti investeerimispanga GILD Bankers partneri Tõnno Vähi sõnul realiseeriti tehinguga investeering, mis tagantjärele vaadates osutus õigeks. "Ettevõte on viimastel aastatel jõudsalt arenenud," ütles Vähk.

Veel selle aasta alguses L.I.O.N.-i kosilaseks olnud Dunkri Kaubanduse ASi juhi Arvo Kase sõnul annab lõpuks sõlmitud tehing alust mõnede sündmuste prognoosimiseks Baltimaade alkohoolsete jookide turul.

"Kuna tegemist on juba praegu tugevate ettevõtetega, mõjutab nende ühinemise sünergia konkurentsitaset alkohoolsete jookide tootmise ja turustamise valdkonnas veelgi," ütles Kask.

Kask avaldas lootust, et samas pöörasid Liviko juhid piisavalt tähelepanu ostu-müügiobjekti igakülgsele hindamisele ning võimalike riskide maandamisele.

"Toon lihtsa näite hiljutisest Stolichnaja Vodka kaubamärki puudutavast dispuudist, kus kaubamärgi omanik süüdistab Remediat väidetavas õiguste rikkumises aastaid tagasi. Remedia aktsionärid vahetusid hiljuti ning ilmselt jäävad sedalaadi ebameeldivad arveteklaarimised nüüd uute aktsionäride kanda," rääkis Kask.

Läti hulgifirma L.I.O.N & Ko 33 protsendi aktsiate senine omanik GILD Bankers oli ettevõtte müügiga rahul, teenides investeeringu kahe aastaga tagasi kahekordselt.

"Tehinguga realiseeris L.I.O.N. & Ko aktsionäriks olnud fond GILD Arbitrage oma investeeringu ning tagantjärele vaadates oleme kapitalipaigutusega väga rahul. Ettevõte on viimastel aastatel jõudsalt arenenud," kommenteeris Balti investeerimispanga GILD Bankers partner Tõnno Vähk.

"GILD oli private equity investor, kes võimaldas ettevõttest väljuda ühel aktsionäril ning seejärel tõstis koos teiste aktsionäridega ettevõtte väärtust. Ettevõtete omanikele on välise finantsinvestori kaasamine otstarbekas, kui ettevõtte tegevuses toimub ümberkorraldusi ning osa aktsionäridest soovib oma osaluse realiseerida. Vähemusosaluse müük strateegilisele investorile ei ole alati kohe võimalik," selgitas Vähk.

Vähk tõstis esile head koostööd aktsionäride vahel ettevõtte arendamisel ning konstruktiivselt kulgenud müügiprotsessi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing