Laenud pitsitavad Swedbanki

Virge Lahe 25. oktoober 2007, 00:00

Swedbank ise põhjendas kasumi vähenemist seoses üldiselt halbade laenude katteks tehtud suuremate kulutuste ja samuti laienemiskuludega Balti riikides, kirjutas Bloomberg.

"Viimases kvartalis nägime, mida tegelikult ka ootasime - Eesti majanduskasv aeglustub ja on ilmnenud paljuski samad mõjutegurid, mis on viinud Läti majanduse ülekuumenemisele," kommenteeris Swedbanki juht Jan Liden suuresti just Balti riikides pesitseva ettevõtte majandustulemusi Bloombergi vahendusel.

"Swedbank ootab järsu aeglustumise jätkumist ja ootab samuti, et tasakaalutus, mis praegu valitseb, lõpuks kaob."

Hansapanga juht Priit Põldoja kommenteeris tulemusi, jäädes rahulikuks ja öeldes, et kolmas kvartal on olnud tavaline kvartal, ja seda üldise maailma finantsturu arengu taustal, kuigi Hansapanga kasumikasv on aeglustunud. Endiselt moodustab Eesti kõigi Baltimaade kasumist ligi poole ja Swedbanki kasumist ühe kolmandiku.

"Eesmärgid on endiselt kõrged ja olulisi muutusi ette näha ei ole," ütles Põldoja küsimuse peale, kas Swedbank võiks muuta strateegiat Eestis.

Panga puhaskasum kahanes aastataguselt 2,91 mld Rootsi kroonilt (4,95 mld Eesti krooni) 2,87 mld Rootsi kroonini (4,88 mld Eesti kroonini). Analüütikud ootasid kasumiks SME Direkti andmetel 2,79 mld Rootsi krooni (4,74 Eesti krooni).

Hansabank Marketsi analüütik Raido Lillemets rääkis, et eestlased kauplevad Swedbanki aktsiatega üpris aktiivselt.

"Ericssoni järel on Swedbanki aktsia Rootsi ettevõtete seas kindlalt teisel kohal," märkis Lillemets. Tema sõnul on viimasel ajal kauplemine tavapärasest aktiivsem olnud, kuna hind on lühikese aja jooksul samuti päris palju liikunud.

"Praegu tehakse kuskil kümme tehingut päevas ja keskmise tehingu suurus on umbes 1000-1500 aktsiat," kõneles Lillemets.

Samas nentis LHV veebitoodete juht Alo Vallikivi vastupidist Lillemetsale. "Eestlaste või vähemalt LHV klientide huvi Swedbanki aktsia vastu on kadunud," sõnas ta.

Vallikivi ütles, et Swedbank oli investorite huviorbiidis eelkõige pärast Hansapanga börsilt lahkumist.

"Siis ostsid paljud investorid Hansapanga väljaostmisest saadud raha eest Swedbanki aktsiaid," lisas Vallikivi.

Need olid tema hinnangul pigem pikaajalised investorid.

"Kauplemisaktiivsus on pidevalt vähenenud ja kuna ka aktsia hind on viimasel aastal suuna alla võtnud, on pikaajalised investorid positsioonidest loobunud," selgitas veebitoodete juht.

Eile sulgus aktsia Stockholmi börsil 3,3 protsenti miinuses, 207 Rootsi krooni tasemel. Üldse on aktsia oma väärtusest kaotanud ligi 17 protsenti, võrreldes aastataguse ajaga.

Rootsi päevalehe Dagens Nyheteri vahendusel spekuleeriti eile, et aktsia võib kaotada oma väärtusest veel 30 protsenti.

Bloomberg kirjutas, et Swedbanki aktsia on Rootsi pankade aktsiatest selle aasta kõige kehvem esineja. Aktsia hinda ajavad allapoole üha halveneva majanduskeskkonna ootused Eestis, Lätis ja Leedus.

Kristjan Lepik
Tarkinvestor.ee asutaja

Alates suvest olen panustanud Swedbanki aktsia langusele, aktsia oli siis 250 Rootsi krooni juures ja mulle tundus, et globaalsed investorid ei osanud hinnata piisavalt Balti riikides kerkima hakkavat riski. See tehing polnud kindlasti hinnang Hansapanga kvaliteedile. Lihtsalt, kui keskkond jaheneb, siis pangandussektori jaoks muutuvad ajad raskemaks ning Swedbank omab Põhjala pankadest kõige suuremat sõltuvust Baltikumist. Balti panganduse kasum moodustas viimases kvartalis üle kolmandiku Swedbanki panganduskasumist.

Swedbanki aktsia ongi jõudnud juba 200 Rootsi krooni juurde ning üha rohkem räägitakse aktsiaga seoses ka Baltikumi riskist. Kuid ma arvan, et meeleolu võib veel negatiivsemaks minna ja aktsiat on veel vara osta. Kui uudised tumedamaks lähevad ja investorid närviliselt müüma asuvad, siis võiks see olla Swedbanki suhtes hea ostukoht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing