Signe Sillasoo • 1. november 2007 kell 22:00

Riidesse nagu sibul

Sügistalvisel ajal treenides on A&T Spordi esindaja Argo Tammela sõnul äärmiselt oluline pöörata tähelepanu õigetele spordiriietele, et jahe ilm ja puhuvad tuuleiilid tervisele liiga ei teeks.

Jooksma, rattaga sõitma või suusatama minnes peaks esimene selgapandav riidekiht juhtima kehapinnalt niiskust, teine hoidma soojust ja kehatemperatuuri ning kolmas kaitsma tuule ja sademete eest.

"Kui esimene kiht on valitud sobimatu, siis ei anna ka väga kvaliteetne kolmas kiht erilist efekti," toonitab Tammela. Sama kinnitab ka Hawaii Expressi esindaja Anti Lepik, kelle arvates tuleks kindlasti vältida sportima minnes puuvillaste riiete selga panemist. "Puuvillane riie kogub endasse niiskust, muutudes seljas ebamugavaks ja raskeks. Soe pesu juhib seevastu niiskuse kehapinnalt kiiresti eemale," rõhutab ta.

Teine kiht riideid võiks olla fliismaterjalist, mis hoiab kehatemperatuuri, hingab ja transpordib niiskuse järgmisesse kihti. Kolmanda kihi puhul on seevastu väga oluline materjali valik. "Kindlasti tuleb jälgida kanga vettpidavust ja hingavust. Väga paksu täidisega joped on sportlikuks tegevuseks nagu jooksmine, rattasõit, murdmaasuusatamine, ebamugavad," kinnitab Tammela ja lisab, et pigem tuleks valida paksem fliis ja õhem jope, mis ei takista liikumist ja reguleerib paremini kehatemperatuuri.

"Kihiline riietumine ei tähenda, et alati peab seljas olema kolmekihiline riiete kombinatsioon. Suvel saab hakkama ainult pesupluusi või sportliku T-särgiga, sügisel-kevadel võib sellele lisada tuulevaikuse korral fliisi, soojema tuule ja sademetega ilma puhul on võimalik panna pesupluusi peale vihma pidav jope. Kui aga väljas pole tuult ega vihma ja ilm lubab, siis võib liikuda fliisi väel. Sobiva kombinatsiooni leiab kogemuse põhjal igaüks kiiresti ise," kinnitab Tammela.

Jahedaga sportides on oluline pöörata tähelepanu ka sobilikust materjalist kinnaste ja mütsi olemasolule. Lepiku sõnul ei ole patt kasutada ka igapäevaselt kantavaid kindaid, ent oht külmetada on nendega treenides suurem. "Salli sportides eriti ei kasutata. Kes aga väga külma kardab, see võib mütsi asemel kasutada maski, mis katab nii kõri, kukla kui ka pea," selgitab ta.

Külma ja märjaga sportimiseks on oluline leida endale ka õige jalanõu ja sokk. "Tavaliste tossudega hakkab kindlasti külm, lisaks lasevad need üldjuhul vett läbi," mainib Lepik. Eri jalatsitootjate valikust leiab tema hinnangul ka veekindlaid tosse, mis talvisel ajal paremini vastu peavad. "Vingemad sokid on hõbeniidiga, juhtides niiskuse kiiresti jala pealt soki pealispinnale," selgitab Lepik ja toonitab, et eri alasid harrastades tuleks valida ka erinev sokk.

Hetkel kuum