Energiakeskus näitab tulevikulinna

Mari Hiiemäe 09. november 2007, 00:00

Tallinna Linnahalli lähistel asuv hoone, kus on omal ajal pesitsenud nii Tallinna keskelektrijaam kui ka energeetikamuuseum, näeb seestpoolt välja nagu keskaegse leiutaja salalabor.

Suure näitusesaali ühes ääres lamab Leonardo da Vinci kavandite järgi valminud lendav laev, teises ekraaniga varustatud raketimakett.

Maja kolm korrust on täidetud salapäraselt plumpsuvate anumate ning elektriagregaatidega, kummaliste jõumasinate, magnetite, klaasprismade ja ventilaatoritega.

Füüsika- ja energeetika saladuste avastamiste kohaks loodud Energiakeskuse püsiekspositsioon muutub ja täieneb keskmiselt kaks korda aastas. Oktoobri lõpul valmis saanud uuendus keskendub taastuvenergia kasutamise võimalustele.

Nagu Energiakeskuses tavaks, on uued atraktsioonid tehtud võimalikult näitlikud ning püütud luua noorele uurijale võimalus erinevate katsete tegemisel ka ise käed külge lüüa.

Tulevikulinnas on uurimiseks välja pandud velo-televiisor, mille vaatamiseks on tarvis pedaale sõtkuda, samuti päikesepaneelid, mille abil toodetava energia abil süttivad lambid, erinevast toorainest elektrit ja soojust tootev kombijaam, tuulegeneraator, keefiripatarei, pisike elektriauto ja muud huvitavat.

Kõik eksponaadid on varustatud infotahvlitega, millele objektide uurimisel tähelepanu peaks pöörama. Seal on kirjas nii juhis, kuidas katset läbi viia, kui ka lihtne seletus, mida sellest järeldama peaks.

Õppimine on Energiakeskuses põnev ning huvitava katsetamise käigus saab külastaja nii mõnegi teadmisetera võrra targemaks.

Näiteks pole kõik lapsed võib-olla kunagi mõelnudki, et toasooja saamiseks või televiisori vaatamiseks mingit sorti energiat kulub.

Kui aga telekapildi nägemiseks on vaja ise rattapedaale vändata, tunduvad põhjuse-tagajärje seosed märksa hoomatavamatena.

Näitusega tutvumine on ühtviisi huvitav nii giidi juhendamisel kui ka omal käel.

Giiditeenust osutab Energiakeskus kokkuleppel suuremate gruppide puhul. Spetsialisti käe all saab külastaja energia saladuste maailmast ülevaatlikuma pildi. Iseseisvalt uurima minnes on aga avastamisrõõm kindlasti suurem.

Energiakeskuse saalides on eksponaate vaatlemiseks välja pandud saja kolmekümne ümber.

Paralleelselt "Tuleviku linnaga" saab kohapeal tutvuda õppevahenditega, mis on pühendatud optikale ning nägemisele, helidele ja häältele, mehaanikamaailmale, magnetitele ja vedelikele. Iga külastaja võib end tunda leiutajana.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing