ÄP fototoimetus • 8. november 2007 kell 22:00

Rosenberg: lisaraha viin Venemaale ja Soome

Katuseid ja vihmaveetorusid valmistava ASi Toode juht ning kaasomanik Aivo Rosenberg vastas eile aripaev.ee küsimustele.

Märkisite, et Toode kasutab lisaraha oma ärimudeli kasutuselevõtuks lähiturgudel. Kas mõtlesite selle all Eesti ärimudeli kopeerimist Lätti ja Leetu või sisenemist uutele turgudele?

Lätis toimetab Toode AS alates 1999. aastast ja Leedus alustasime 2001. aastal. Sealsed protsessid toimivad ja ettevõtted kasvavad.

Oleme kolm aastat töötanud ka Soome ja Venemaa suunal, kuid pisut teise ärimudeliga kui Baltimaades. Teame, mis neil turgudel toimub, kes on konkurendid. Tunnetame protsesse ja üritame nüüd just sellel suunal aktiivsemalt tegutseda.

Kui suurt summat nende plaanide teokstegemiseks vajate?

Esialgu ei ole plaanis suuri summasid investeerida, pigem teha esmalt sisulisi muudatusi nendel turgudel tegutsemiseks.

Miks otsustasite kaasata täiendava investori, selle asemel et investeerida varem teenitud kasumit?

Toode AS on igal aastal investeerinud ja kiirelt kasvades investeerimisvajadused ka kasvavad.

Kuhu investeerite tänavu oma valdusfirmast Airo Konsultatsioonid välja võetud 34,32 miljonit krooni dividende?

Valdusfirma otsus dividendide kohta on vaid otsus paberil ja esialgu mingeid plaane pole.

Aktsiaseltsi Toode aktsionärid otsisid partnerit, kellega koos viia ellu oma edasisi laienemisplaane. Amber Trusti portfellist puudus siiani ehitusmaterjalide tootja ning arvestades ettevõtte seniseid majandustulemusi ja omanike ning juhtkonna plaane, otsustasime suhteliselt kiiresti, et ASi Toode tasub investeerida.

Arvestades meie fondide keskmiselt 30% tootlust, eeldame, et soetatava investeerimisobjekti tootlus poleks madalam.

Sektor ise on selline, kuhu tasub investeerida. Samas on meie teistel fondidel märkimisväärsed osalused Merkos, Eesti Ehituses ning Harju Elektris.

Usun, et hoolimata kinnisvaraturu jahenemisest, kus tõesti paljudel n-ö katus sõitis, võidavad olukorrast just oma valdkonna liidrid, sealhulgas AS Toode.

Autor: ÄP

Hetkel kuum