Tõnis Oja • 20. detsember 2007 kell 22:00

Kaubamajal raske prognoose täita

Jaekaubandusele on täna, homme ja nädalavahetus aasta kulminatsiooniks, sest ettevõtete kasuminumbrid sõltuvad paljuski sellest, kui edukaks kujuneb jõulumüük.

Tundub, et kohalikud investorid on jaekaubandusettevõtete jõulumüügi suhtes olnud positiivselt meelestatud. Rõivamüüja Baltika aktsia on detsembrikuu algusega võrreldes kallinenud 8,6%.

Eile kerkis aktsia hind 1,3%.

Tallinna Kaubamaja aktsia hind langes 0,65 protsenti, 119,70 kroonile. Kuid jõulukuu algusega võrreldes on aktsia hind kerkinud üle viie protsendi, mis, arvestades üldist meelestatust Tallinna börsil, pole üldse paha.

Kinnisvarabuumi hääbumine ning majanduskasvu aeglustumine on hakanud üha enam mõjuma tarbimisele. Statistikaameti andmete kohaselt kasvas jaemüük oktoobris , st selle kvartali esimesel kuul 13 protsenti. Küllaltki tagasihoidlik tulemus. Ka Baltika jaemüügi tulemused oktoobris ning novembris viitavad sellele, et viimases kvartalis pole jaemüügi konjunktuur kaugeltki see, mis varasematel kvartalitel.

Kaks investeerimispanka, LHV ja Hansabank Markets ennustavad Kaubamaja selle aasta käibeks vastavalt 5,8 ja 6,1 miljardit krooni. Et neid prognoose täita, peaks kaubamaja neljanda kvartali käive tulema vahemikus 1,54-1,85 miljardit krooni. Seega peaks LHV prognoosi elluviimiseks kaubamaja neljanda kvartali käibe kasv tulema 20 ning Hansapanga ennustuse elluviimiseks koguni 40%. Möödunud aastal kasvas Tallinna Kaubamaja käive neljandas kvartalis 30%. Seega tundub mulle, et Kaubamajal on LHV käibeprognoosi täita raske, Hansabank Marketsi oma aga üliraske.

Hetkel kuum