ÄP fototoimetus • 17. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Hansapank: meie klientide kontodelt on raha varastatud

Pank ei saa kinnitada, et varguse ohvriks langenud kliente rünnati just uute Limbo ja Sinowali viiruste abil. Samuti ei saa pank avaldada summasid, mida kontolt varastati, ega ka aega, millal intsidendid aset leidsid, kuna on käimas kriminaalmenetlus.

Pressiesindaja sõnul on tegu üksikjuhtudega ning kontodelt varastati võrdlemisi väikesi summasid. Hansapank on kõikidele varguse ohvriks langenud klientidele kaotsi läinud summad hüvitanud.

Arvutiturbefirma Panda Research hoiatas uut tüüpi viiruste eest, mis suudavad kasutajate pangakontodelt raha varastada, ilma et kasutaja seda märkaks, kirjutas Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse infoturbeintsidentide käsitlemise osakonna juhataja Hillar Aarelaid.

Kui varem võis kasutaja pahavarast aru saada selle järgi, et panka sisenemisel küsiti näiteks mitut koodi, siis nüüd on liikvel uut tüüpi viirused. Neid saab leida vaid viirusetõrjega. Nn troojalased nimedega Limbo ning Sinowal sisenevad kaitsmata arvutitesse kasutaja teadmata ja lisavad sinna koodi, mis annab kontrolli arvuti üle.

"Kuna pangad on hästi kaitstud ja kurikaelad nendeni ei pääse, siis on otsustatud minna ise inimese koju rahale järgi," sõnas Aarlaid. Klient saab kirja mõne toreda filmiga, tahab seda näha ning avab saadetud lingi. Kiri ekraanil palub filmi vaatamiseks alla laadida programm. Sellega tulebki arvutisse viirus, mis võimaldab kurikaeltel arvutis vabavoliliselt opereerida.

SEB Eesti Ühispanga ja Nordea Eesti panga andmetel ei ole nende kliendid rünnaku ohvriteks langenud.

"Kui viirus on arvutisse tulnud, ei ole mõtet ise selle vastu võitlema hakata, vaid pöörduda spetsialisti poole," sõnas Aarelaid.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas