ÄP fototoimetus • 17. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Küsitlus: Kas palgatöö või isiklik ettevõte?

Kaidi Tahulane, õpilane

Kooli lõpetanud, plaanin minna ülikooli, kust edasi tööle ajakirjanikuks mõnda teada-tuntud ajakirja või ajalehte. Kes teab, ehk teen isegi oma väljaande, kuigi neid juba piisavalt palju. Soovin ajakirjanikuna tööd leida, kuna see on mul hinges ja tundub kutsumusena, mida peab järgima.

Loomine oleks tore vaheldus, sest "kollast soppa" leidub liiga palju. Palgatööga rikkaks? Loomulikult! Kui inimene on nutikas ja edumeelne, on kõik võimalik. Palgatöö plussiks on see, et kellegi teise mure on saada tooraine, leida tööd ja projekte. Miinustena ei pea ise oma peaga mõtlema ja kõik kirjutatakse sulle ette.

Isikliku ettevõtte miinused on kahtlemata suur vastutus ja risk otsuste langetamisel. Ning kui teha vale valik, võib kaotada suurel hulgal raha ning töötajad võivad pettuda. Parim on olla iseenda peremees ja kanda vastutust vaid südametunnistuse ees.

Dmitri Volhonski, õpilane

Keskkooli lõpetanud, ei lähe mina ülikooli, üritan suunduda otse tööle. Arvatavasti lähen oma kasuisa firmasse, mis tegeleb arvutitarkvaraga.

Muidugi võtan ma juba praegu lisatunde ja õpin programmeerimist ning tarkvara kasutamist. Ma ei lähe sinna tööle selleks, et rikkaks saada, vaid selleks, et vaikselt iseseisvat elu alustada.

Boonuseks on ka see, et kui ühel päeval olen juba aastaid seal firmas töötanud, ei ole enam erialast

haridust tarviski - ametialased kogemused on siis juba olemas. Aga samas, eks ole ka selliseid töökohti, kus saab tõsiselt rikkaks ise firmat omamata.

Palgatöö lihtne osa on see, et antakse ette kindel tööots, mida pead tegema ja kindla ülesande täitmise eest saab teatud tasu. Oma ettevõttes tuleb teha miljonit erinevat asja, ent palk ei ole kindel. Palgatöös on tasu suhteliselt jäik ja muutumatu: kui see on väike siis väga palju ei tõuse ka. Kui oled firmajuht, siis võtab korraliku palgani jõudmine aega, aga lõpuks on see suurem kui harilikul palgatöölisel.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt