Sten-Aleks Pihlak • 24. veebruar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Võrumaa juhid pelgavad RMK reformist koondamisi

"Me ei saa rahul olla sellega, et kusagilt kaugelt dikteeritakse ja öeldakse: teile on parem see, kui ühtegi inimest teie piirkonda ei jää," sõnas Võrumaa omavalitsuste liidu esimees Tiit Tõnts, kelle sõnul pole keegi suvatsenud kohalikele selgitada, mida RMK reform neile tegelikult kaasa toob. "Antud juhul kohalikke inimesi ja omavalitsusi ei informeeritud. Kõik otsused on kuskil tagatubades tehtud," rääkis Tõnts. Talle jääb mõistmatuks ka RMK suhtumine saata üle 250 praeguse RMK juhi metsa tööle. "Praegu on nii, et staažikaid juhte tahetakse saata kirvega metsa. Kõigist tehakse aiatöölised. See ei ole normaalne," oli Tõnts tige ega uskunud hetkekski, et ükski nendest taandatavatest juhtidest ka päriselt metsa läheb.

Tõntsiga samal meelel oli ka Võru maavanem Ülo Tulik. "Seda ma ei usu, et need inimesed, kes koondatakse, lähevad metsa tööle. Eelmine reform näitas väga hästi, et metsaülemad liikusid linna teistesse töökohtadesse. Kui riik vähendab oma osalust maakonnas, siis liigutaksegi sinna, kuhu riik ennast koondab. Ja kui tõesti seda otstarbekaks peetakse, siis tuleb selgelt välja öelda, et oleme leppinud tervete perede lahkumisega Võrumaalt," rääkis Tulik. "Võrumaalt lahkub 1,3 inimest päevas, kõige mustema stsenaariumi korral võib see number järgmisel aastal veelgi suureneda," ütles ta.

Tuliku teine suur murekolle oli metsade heaolu, kuna pärast kavandatavat reformi peab üks metsnik senise 2600 hektari suuruse haldusterritooriumi asemel hoidma silma peal 11 765 hektaril.

"Kolm metsaülemat väitis meile ühest suust, et tegelikult ei ole võimalik selle 12 000 hektari üle samas mahus valvata. Lõpuks kaob lihtsalt ülevaade ära," sõnas Tulik, viidates metsatulekahjude ja röövraie suurematele võimalustele.

RMK juhatuse liige Tavo Uuetalu püüdis Võrumaa juhtide hirme hajutada.

"Kujutan ette, et kohalikud omavalitsused pelgavad, et raha, mis praegu on külas, võiks liikuda linna," selgitas Uuetalu. "Et me oma metsandusspetsialistidest labase koondamisega lahti tahaksime saada, on viimane variant. Metsas on töökäsi vähe ja kindlasti me püüame just RMK sees pakkuda tööd paljudele inimestele," rääkis Uuetalu. Samuti kinnitab ta, et ei ole vaja karta ka seda, et haldusala laienemisega metsniku kohta kaoks kontroll metsa üle. "On selge, et kui vähendame juhtide arvu kaks korda, laieneb sellega pindala haldustöötaja kohta. Aga sellega suureneb vaid juhtimisulatus. Seda, et metsapõlengute või varguste arv kasvaks, ma ei karda," ütles Uuetalu. Tema sõnul on RMK valmis kohalike omavalitsustega suhtlema, et jõuda selgusele nende hirmudes ja hirmude reaalsuses.

Reedel avaldas Võrumaa omavalitsuste liidu juhatus soovi moodustada kavandatava RMK struktuurireformi maakondlik vahekomisjon, mille ülesandeks oleks arutada ning leida kõiki osapooli rahuldavad lahendused.

Me ei eita, et niivõrd suuremahuline muutus ühes organisatsioonis, mis ulatub üle kogu vabariigi, mõjutab kohalikku elu. Kindlasti pole RMK reformi eesmärk aga muuta kohalikku elu, vaid lõpuks ometi muuta tänapäevaseks meie metsandusorganisatsiooni tegevus. Samuti pole meil tahtmist ära kaotada töökohti, vaid oleme kogu aeg toonitanud, et meil on inimestest metsas puudus. Palju on õpetajaid, kes näitavad, kuidas teha, aga neid, kes teevad, on vähe. Siiski pole kuigi tõenäoline, et seni juhtival kohal töötajavad inimesed pärast reformi reaalselt metsa tööd tegema lähevad.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt