Reinsalu: Maroko kinnisvara viie aasta jooksul ei jahene

Katre Pilvinski 27. veebruar 2008, 00:00

Reinsalu vastas eile aripaev.ee ja lugejate küsimustele.

Mis seisus on praegu Maroko kinnisvaraturg?

Maroko kinnisvaraturg on tõusus, see on tõusnud 20 protsenti aastas kaks aastat järjest. Ei näe, et Maroko kinnisvaraturg võiks lähema viie aasta jooksul jaheneda. Trendid ja majandusnäitajad näitavad, et seal on niipalju kasvuruumi. Inimesed ikka lähevad sinna, kuhu investeerida, kus kliima on soe. Teistes riikides on inimesed harjunud sääste investeerima ka mujale kui pensionifondidesse ja aktsiatesse. Ka kinnisvarasse.

Kui palju eestlasi on endale ostnud elamispinna Marokos, Hispaanias?

Maroko kuurortprojektis elab kolm-neli eesti peret. Ma ei usu, et Marokos kinnisvara ostmine on kasvav trend eestlaste hulgas, kuna eestlased on siiski konservatiivsed ja ettevaatlikud. Meie põhiturg on britid ja iirlased ning muu Euroopa. Eestlasi huvitab rohkem Hispaania kui Maroko. Eesti ja Lõuna-Hispaania hinnavahe on kahekordne või natuke vähem. Hispaaniasse ostetakse kinnisvara elustiili pärast, Marokos saab osta elustiili ning on ka võimalik investeeringu kasvu pealt tulu saada. Hispaanias see võimalus puudub. Hispaanias on kliima ka natuke parem. Marokos on keskmine temperatuur 30 kraadi.

Millised on Teie tulevikuprojektid?

Vara öelda, praegu on piisavalt tegemist kahe suurprojektiga Marokos ja Brasiilias. Sel aastal ei võta kindlasti midagi uut ette. Mis järgmine aasta saab, seda näitab aeg. Brasiilia projekti plaan on enam-vähem valmis. Käivad ökoloogilised uuringud, tehakse litsente ja aetakse ehituslube. Arvan, et hakkame ehitama järgmisel aastal, see võtab aega kokku viis kuni seitse aastat.

Kui palju olete varasematest projektidest teeninud?

Teenistusest on veel vara rääkida, paari aasta pärast võib. Esialgu tuleb raha sisse panna, mitte välja võtta.

Kui palju Te ise viibite oma kinnisvaraobjektidel?

Palju ei viibi, meil on Brasiilias olemas väga tubli peadirektor, kes neid asju ajab. Ta on hollandlane ning elanud Brasiilias juba seitse aastat ja seal juba mõndagi korda saatnud.

Kas Teie pere elab Eestis või mujal?

Pool peret elab Eestis, pool Hispaanias.

Kas olete kinnisvaraäris Marokos kokku puutunud petiste ja spekulantidega? Kuidas saab kontrollida firmade usaldusväärsust?

Ei oska öelda, ju tuleb taustauuringut teha. Meie müüme kõik oma projektid kinnisvaraagentuuride ja arendajate kaudu, me otse kliendiga ei suhtle ega müü.

Millised kuulsused on ostnud teie firmalt kinnisvara?

Marokos müüsime kogu Inglismaa jalgpallikoondisele ja nende sõpradele 240 villat. Mõni laulja on vist jalgpalluritega kaasas, nimesid ei mäleta. Tean, et Robbie Williams on Brasiilias mõne krundi vastu huvi tundnud. Brasiilias on kinnisvara vastu huvi tundnud ka mõni golfimängija.

Milline on äriinimeste mentaliteet Marokos?

Eks ta ikka erineb. Kultuurilistest erinevustest tuleb aru saada. Tuleb leida tee, kuidas nendega suhelda. Liiga palju ei saa nendega kaasa minna - siis takerdud. Kui ei lähe kaasa, siis samuti. Bürokraatia on Hispaanias hullem kui Marokos: räägivad palju, teevad vähe. Eestis ollakse harjunud, et lepid kokku ja asi toimib, seal nad eeldavad, et sa suhtled kogu aeg ja kinnitad üle.

Kas tasub veel kinnisvaraäri Eestis ajada?

Me pole midagi uut ette võtnud, kuid olemasolevaid asju hoiame. Koomale pole tõmmanud.

Kas Marokos on kinnisvaraga tegelemine tasuv, kui valitsuse tasemel tuttavaid pole?

Oleme aru saanud, et kui tahad teha suuri projekte, siis on kasulik kuninga programmi vihmavarju all olla. Kui oled sealt suurte projektidega väljas, siis on suured raskused litsentside ja muude asjadega, kuna ametnikud tahavad, et see programm läheks enne käiku. Või on nii, et saad teha väikseid projekte, nagu 20 maja või 20 korterit - nendega pole probleemi. Väikesed asjad ei konkureeri kuninga programmiga.

Kui suur on Marokos elamispinna ruutmeetri ehitusmaksumus ilma krundita?

400-600 eurot ruutmeeter, sõltub kvaliteedist ja asukohast.

Millised Araabia piirkonnad on kõige algsemas, ent samas välisinvestoritele turvalises arengufaasis?

Mulle tundub, et Liibüa on järgmine huvitav koht. Nad on muutnud oma suhteid muu maailmaga, Ameerikaga ollakse eriti head sõbrad. Seda on muide öelnud ka Bill Gates.

Milline on Teie kraad vabamüürlaste loožis? Kuidas on vabamüürlaseks olemine tulnud kasuks Teie ärile?

Olen vabamüürlaste looži lihtliige, mitte aktiivne liige. Kuna ma Eestis väga tihti ei viibi, pole mul võimalik kohtumistel käia ega ametit pidada. Kuna see on siiski vaimne organisatsioon, minu äri ta ühelgi moel ei mõjuta.

Kuidas on talvel Pirita vahel Lamborghiniga ringi sõita? Kas libe pole?

Palusin pojal eelmisel nädalal auto välja võtta ja vajalikud tiirud ära teha, polnud häda midagi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing