Kadrin Karner • 23. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Enim nõutud väikesed laod

Turul on kõige rohkem saada 1500-2000ruutmeetriseid uusi ladusid. Mure on selles, et nende järele puudub nõudlus. Üks võimalus suur laopind ostjatele atraktiivseks teha on need ümber ehitada väikesteks boksideks, sest praegune trend on mugavad ja väiksemad, büroo ja näitusesaaliga laod.

Q Vara äripindade projektijuht Jaak Puistama ütles, et praeguses majanduskeskkonnas on ettevõtlusmaastik tervikuna suundunud rohkem efektiivsuse suunas. "Laopindade turul on selgelt tunda paralleeli üldise kinnisvaraturul toimuvaga, st et tegemist on ostjaturuga. Võtmeküsimused on asukoht, kliendikesksus, multifunktsionaalsus ja kvaliteet."

Tema sõnul nõuab klient nii üüri kui ka ostmise puhul järjest enam laopinda, mille juures on kontor, müügi- ja komplekteerimise ruumid. "Ettevõtted, kes on jõudnud kiire kasvuga arengufaasi, on leidnud, et otstarbekam on investeerida töökeskkonda, mis tagab arenemisvõimaluse ka pikemas perspektiivis."

ERI Kinnisvara Põhja-Eesti piirkonna tegevjuhi Andres Tederi sõnul oli varasematel aastatel trend uus tootmispind eelkõige osta või ise ehitada, viimasel ajal on aga kasvanud valmidus uus pind rentida. "Paljud ettevõtted, kes paar-kolm aastat tagasi ehitasid endale uued hooned, on valmis oma kinnisvara müüma institutsionaalsetele investoritele ja jääma rentnikuks, vabastades niiviisi vahendid põhitegevuse jaoks."

"Ladude hinnad langenud ei ole. Tase püsib sama nii üüri- kui ka müügiturul," teadis rääkida sama büroo maakler Andres Kaju. Teder lisas, et aasta lõpus võis täheldada mitmes piirkonnas vakantsuse tõusu. Kaju sõnul on Tartus maa hinnad laias laastus poole odavamad kui Jüri tehnopargis. Millisel määral asjaolu valmisladude hindu mõjutab, Kaju öelda ei osanud, kuid lisas, et poole võrra see kindlasti ei ole.

Premia Tallinna Külmhoone juhatuse esimees Kuldar Leis rääkis, et laopinna juurdemuretsemisel on olulisim oskuslik ruumivajaduse planeerimine. Leis soovitab laiendust planeerides kindlasti mõelda oma äri perspektiividele, kasvuvõimalustele ning juba algfaasis kavandada ladu nii, et see oleks vajadusel kergelt laiendatav. Loomulikult tuleb tema sõnul hästi planeerida lao asukohta ning kriitiliselt läheneda ekspluatatsiooniga seotud kuludele.

Premial on kogemust ka ladude üürimisega, kuna see oli teatud ajal majanduslikult otstarbekam. "Otsus ladu laiendada tehtigi sel hetkel, kui sai selgeks, et nii lühiajalises kui ka pikemas perspektiivis muutub laoteenuse sisseostmine kallimaks kui investeering laolaiendusse." Lisaväärtusena tähendas laolaiendus Premiale logistikakulude kokkuhoidu ning seda eelkõige suvisel ajal, mil jäätiseäri on täies hoos ning iga minut ja kroon, mis logistikale kulutati, oli Leisi sõnul lausa kulda väärt.

Kas üürida, osta või ehitada, sõltub eelkõige iga ettevõtte spetsiifikast. Kui firma on kasvufaasis, siis on Leisi kinnitusel keeruline lao suurust ette planeerida ja mõistlikum on üürida. Sama argumendi tõi ka Andres Kaju, rõhutades, et üürimise plussiks on alustava ettevõtte jaoks vara mitteomamine.

"Käibevahendid on põhitegevuses ja see annab paindlikkuse vajaduse korral liikuda uutesse sobivamatesse ruumidesse," rääkis Kaju.

Stabiilse äriga on vara omamine õigustatud. "Endale ehitavad need, kellele on vaja midagi väga spetsiifilist, näiteks suuri võimsusi," rääkis maakler. Neli-viis meetrit kõrgust sobib nii laoks kui ka teeninduseks. Kaju sõnul on kirjeldatud omadustega ladu praegu täielik müügi- ja üürihitt. Sellise üürileandmisega maakleritel probleeme pole.

Kuldar Leis kinnitas, et ladude koondamine on Premia Tallinna Külmhoonele toonud suurt säästu logistikas, kuna varasema paari-kolme lao vahel jagatud toodangut saab nüüd komplekteerida, jagada ning laadida ühes kohas, koormates pindu optimaalsemalt.

Laopargis nimega Terminal no 11 valmib kolme aasta jooksul kokku 50 000 ruutmeetrit lao- ja kontoripinda. Projekt on suunatud keskmise suurusega ettevõtetele ja laohooned lähevad eelõige müügiks. Terminal no 11 laopinna puhaskõrgus on 10 meetrit, lisaks on võimalik paindlikult laiendada. Kontorile lisanduvad olmeruumid: riietusruum ja köök. Valmis toote ruutmeetri hind 14 500 krooni. Projekti arendab Q Vara ning ehitab Q Ehitus. Laopark asub Tallinna ringtee ääres.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt