Liis Kängsepp • 8. aprill 2008 • 5 min
Jaga lugu:

Uus nina ja rinnad tangorütmis

Pärast peeso devalveerimist 2002. aasta alguses muutus Buenos Aires atraktiivseks mitte ainult tavalistele rännumeestele, vaid ka USAst või rikkamatest Euroopa riikidest pärit "meditsiinituristidele", kes otsivad odavamaid võimalusi rindade kohendamiseks, ninaopiks, näo tõstmiseks või miks ka mitte uute hammaste saamiseks.

Internetis surfates leiab kümneid - kui mitte sadu - vahendajaid, kes pakuvad meditsiinituristile Buenos Airesesse tulekuks täispaketti, alustades lennupiletitest, linnaekskursioonist ja tangotundidest, lõpetades personaalse giidi teenustega. Vahele soovitud iluoperatsioon, millele järgneb taastusravi meditsiiniõe valvsa pilgu all. Ning see kõik tuleb isegi koos lennupiletite ja peenes hotellis taastumisega odavam kui USAs või Lääne-

Euroopas, kusjuures silikoontissidele lisaks saab kaasa ka fantastilised mälestused Buenos Airesest ning ka sõprade-sugulaste eest iluopi varjamine on lihtsam.

Nii räägib USAs elav Maria teleuudises, kuidas USAs oleks tema ninaopp, rindade tõstmine ning silikoonide panemine maksnud 17 000 USA dollarit, samas kui Argentinas saab sama asja koos lennupiletitega kätte alla 10 000 dollariga, lisaks saab tutvuda uue linna ja kultuuriga.

"Tuled Buenos Airesesse rindu kohendama ja rasva imema, aga ametlikult ütled kõigile, et õpid siin tangot. Pärast kiidad kõigile suure häälega, et näed, mis tango inimesega teeb," naeris mu sõber Stefan Ameerikast, kui rääkisime temaga plastilise kirurgia turismist Argentinas.

Ühe meditsiiniturismile spetsialiseerunud firma kodulehe andmeil impordib Argentina maailmas enim silikoonimplantaate per capita ning opereeritud inimeste suhe rahvastikku on maailmas suurem ainult Mehhikos ja USAs. Nende konkurendi kinnitusel teenindavad nad aastas vähemalt 500 välismaalast, kes tango sünnilinna lõikusele sõidavad. Ning need 500 on vaid piisk meres.

Kui palju aastas kokku selliseid turiste Argentinat külastab, ei oska keegi öelda, kuid kohalike arstide hea maine, odavamad hinnad ning Argentina liha meelitavad aasta-aastalt aina enam meditsiinituriste ning seda mitte ainult USAst või Lääne-Euroopast, vaid ka Brasiiliast.

Praegu juba pea 82aastane Rio de Janeiro asukas Pitanguy on vaieldamatult plastilise kirurgia maailma superstaar. Multimiljonärist Pitanguy on Bloombergi andmetel koolitanud üle 600 plastilise kirurgi vähemalt 43 riigis ning väidetavalt pani just tema aluse sellele, mida plastilisest kirurgiast rääkides tänapäeval silmas peame.

"Plastiline kirurgia oli varem midagi põlastusväärset," tunnistab ta ühes intervjuus. "Üks minu saavutusi oli näidata, et plastilisel kirurgial on võim muuta inimeste elusid ning täiustada nende tervist mitmel eri tasandil," räägib mees, kes alustas karjääri 1950ndatel põletusohvrite arme siludes.

Põletusohvrite abistamisega tegeleb mees siiani - ta on Brasiilias tuntud mitte ainult oma rikkuse ja ilulõikuste poolest, vaid ka filantroobina, kes avalikes haiglates vaesematele inimestele tasuta abi pakub. Need inimesed on küll õnnega koos, kuid ei oma sama suuri privileege kui Pitanguy rikkamad ja kuulsamad kunded, kes võivad paistetuse taandumist oodata mehe Rio lähistel asuval erasaarel Angra dos Reis Bayl.

Pitanguy mõjul külastas 2006. aastal Brasiiliat vähemalt 50 000 iluturisti ning ka Rios nagu Buenos Aireseski tegutsevad iluturismile orienteeritud reisibürood. Vähemalt üks neist pakub eriti huvitavat paketti - iluopp ning kinnisvarakonsultatsioon. Praegu tegutseb Bloombergi andmetel Brasiilias üle 4000 ilukirurgi, kelle aastakäive kokku ulatub vähemalt 3,5 miljardi USA dollarini ning kuulsuste poolametlikud ilureisid Riosse on ainult hea reklaam. Nii on väidetavalt ka Rootsi kuninganna Silvia just Pitanguy käe all mõned kohendused saanud ning kahtlustatakse, et Donald Trumpi seovad Pitanguyga mitte ainult sõbrasuhted.

Turistide iluoppide arv Argentinas on kohalike naistega võrreldes siiski vaid piisake meres. Rikkamatest ühiskonnaklassidest pärit argentiinlannadele on opereerimine pigem kohustus kui võimalus, ning tehtud parandusi jagatakse sõbralikult ka kontvõõrastega.

"Ah, kui ilus sa välja näed!" hüüatab sõber Agustini ema Magui jõuluõhtul sugulast Ivanat nähes erutatult. Mind on kutsutud Argentina perekonna juurde jõuluõhtusöögile. "Milline muutus," jätkab Magui kirglikult käsi kokku lüües. "Vaata, Liis, talle pandi kaks nädalat tagasi uued tissid ja tehti seda, noh, rasvaimu," teatab ta ilmse uhkusega hääles. "Kas pole ilus?"

36aastane Ivana on vaieldamatult õhtu staar, kelle sõjahaavadest rääkimine vaibub õhtusöögilauas vaid mõningateks lühikesteks loetud minutiteks.

"Jaa, Liis, siin teevad kõik selliseid asju," valgustab Magui mind köögis õhtusöögiks valmistudes emalikult ja uurib kohe, kas mulgi midagi opitud on, pöördudes pisut pettunud ilmel Ivana poole tagasi - ei ole mul ei kunsttisse ega kohendatud nina ning rasvaimu samuti proovimata.

"See on kõik selleks, et ta mehele saaks," lisab Magui mulle.

"Ei-ei, ma ikka tükk aega mõtlesin, et äkki on viga mu peas ning peaks opereerima mõistust, mitte rindu," vaidleb Ivana kergelt vastu. "Aga lõpuks ma ikka mõtlesin, et mis seal ikka. Ja see on ikka kingitus mulle endale, mitte selleks, et boyfriend'i leida."

"Kuule räägi, mis nad täpselt sinuga tegid," õhutab Magui ning Ivana alustab

detailset kirjeldust, kuidas protseduurid välja nägid, kuidas ta end tunneb ning milliseid valuvaigisteid tarvitama peab.

"Teate, ma parem näitan teile," ütleb Ivana ühtäkki ning hetke pärast on minu ees endiselt täiesti võõras naine, tissid paljad, ja demonstreerib oma sõjahaavu. "Ega sa ei pane ju pahaks," teatab ta lihtsalt ning jätkab detailse kirjeldusega, jätmata välja ühtegi pisiasja, kaasa arvatud, kust tal täpselt valutab ja kui palju.

"Ah que linda, que linda (ah kui kaunis, kui kaunis)," lööb Magui aga käsi kokku ning pöördub oma ema, vanema hispaania daami poole: "Ma juba pikka aega räägin sulle, et sa peaks minema oma silmi kohendama," ütleb ta pedagoogilisel ilmel. "Tal üks sõbranna tegi, 81-aastane, ja nüüd näeb nii hea välja," lisatakse mulle põhjendus.

Mu argentiina sõbrad tunnistavad, et selline jõuluõhtu on pisut hardcore ja ebatavaline, kuid näitab siiski üsna ilmekalt, kuidas oma iluoperatsioonidest rääkimine on siin tavapärane jutuaine.

"Ma olin kuus aastat abielus naisega, kel on silikoonrinnad," teatab mulle pärast jõuluõhtu loo kuulmist täiesti rahulikult argentiinlane Miguel. "Kui lahku läksime, oli mul alguses tõsiseid raskusi normaalsete rindadega harjumisega."

Fotod: Scanpix, Bloomberg

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt