Väinu Rozental • 15. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Maakleri töine nädal rahunenud turul

Kuigi uusmaalaste kinnitusel käib hele kõll keskmiselt korra-paar päevas, ei õnnestunud Äripäeval seda eelmise nädala reedel kuulda. Ju ei sattunud ajakirjanik, kes peaaegu kogu reedese päeva saatis Uus Maa kinnisvaramaaklerit Tiina Leesmaad töövarjuna, lihtsalt õigel ajal kontoris olema. Äripäev valis suvalise kinnisvarafirma ja suvalise maakleri, et näha, kui keeruline on praeguses väidetavas kinnisvarakriisis objekte müüa.

"Minu nädal on üsna ralli olnud," sirvib Leesmaa kohtumise alguses oma märkmikku. Lisaks sellele, et ta sai korra kõlli lüüa - müüs kolmapäeval maha suvila - on ta muu hulgas sõlminud näiteks korterile broneerimislepingu, mis päädib 23. aprillil notari juures sõlmitava ostu-müügitehinguga. Leesmaa töine nädal lõpeb reede õhtul kella seitsme paiku aga maaklerilepingu sõlmimisega.

Kaks aastat maaklerina tegutsenud Leesmaa tunnistab, et kuigi tema tasu on võrreldes eelmise aastaga langenud, on ta endiselt teenistusega rahul. "Tasu on langenud, aga mitte nii, et elada ei saaks," ütleb Leesmaa. Kui kaks aasta tagasi tegi Leesmaa kuus 3-7 tehingut, siis tänavu 1-4 tehingut. "Samas pole mul kunagi olnud ühtki kuud, kui käivet pole üldse olnud," lisab Leesmaa, kes hariduselt on hoopis agronoom.

Kuna Tartu kesklinnas üht suurt korterelamut müüa plaaniv klient ajakirjanikku läbirääkimiste juurde ei luba, kohtun Leesmaaga taas pärast lõunat, et sõita objekte vaatama. Uhkeim maja, mida Leesmaa on juba kaheksa kuud üritanud müüa, asub Tartu lähedal Vorbuse külas. Maja hind on selle ajaga langenud 4,2 miljonilt kroonilt 3,6 miljonile kroonile.

"Olen sellele majale teinud spetsiaalset reklaami," peatab Leesmaa auto Tartu linna piiril asuva suure välireklaami juures. "Tegelikult on selle villa vastu olnud tõsiseid huvilisi rahuldavalt - vähemalt kaks huvilist kuus," räägib Leesmaa ja lisab optimistlikult: "See annab lootust, et mingil ajal leiab see uhke maja uue omaniku." Leesmaa andmeil on maja keskmine müügiaeg praegu 3-12 kuud.

Õhtu eel peatume Kesk tänaval sinise ühekorruselise maja ees. Kui Leesmaa on auto tagaistmelt välja tarinud suure, veekindlale papile kujundatud müügiplakati, asub majaperemees džentelmenlikult appi ning üheskoos kinnitatakse kuulutus plangule.

"Kevad on õige aeg maja müümiseks," räägib 16 aastat Kesk tänaval elanud Hart Mõtsmees ja lisab, et tegelikult on tal maja müügiga kiire. "Tahan müügist saadud raha eest kustutada pangalaenu, lõpetada Vooremaal imeilusasse kohta ehitatud majas viimistlustööd ning perega lõpuks ometi majja elama kolida."

Kui Leesmaa jääb maaklerilepingut sõlmima, saan telefonitsi kätte mehe, kes paar päeva varem sõlmis Leesmaaga korteri ostmiseks broneerimislepingu. "Praegu saab kinnisvarahindu vähemalt alla kaubelda," räägib Jüri Karja. "Aasta tagasi ähvardasid maaklerid jutuga, et kui sina kohe objekti pakutud hinnaga ei võta, on tal mitu teist ostjat järjekorras seismas."

Karja leiab, et kinnisvara ostmine maakleri kaudu aitab aega kokku hoida. "Maakler viib ostja ja müüja kokku, vormistab dokumendi ning paneb notariaja paika," seletab Karja. Oma sõnul ostab ta ahiküttega korteri endale elukohaks, sest seni on ta elanud mitu aastat üürikorteris.

Kinnisvaraturg, mis vahepeal tormas üle kallaste, on maha rahunenud. Kinnisvarahindades on olnud tõsine korrektsioon, näiteks Annelinna korterite hinnad on langenud 10-20 protsenti. Kinnisvara puhul ongi hind kõige olulisem ja veelgi olulisem on see, kuidas konkreetse objekti hinda potentsiaalsele ostjale serveerida.

Ma ei tee saladust, et paar eelmist aastat olid meie jaoks tõeline lõikuspidu. Näiteks kui pangad 2005. aasta sügisel laenukraanid avasid, olid kahe nädalaga kõik portfellis olevad head objektid broneeritud.

Kinnisvaraturu inertsus tekitas kriisi, sest kui on nõudlust, siis hakatakse kinnisvaraobjekte lihtsalt juurde tootma. Me siin omavahel rääkisime, et kui juba taksojuhid hakkavad kinnisvara arendama, on tegu selge ohu märgiga. Nüüd käivad arendajad müügiks ehitatud maju, milles nad ise ilmselt sugugi elada ei tahaks, meile pakkumas. Me valime hoolega ega võta müüki sugugi kõike.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt