ÄP fototoimetus • 27. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kaubavahetuse võib tasakaalu saada alles aastate pärast

Tänavu veebruaris võrreldes eelmise aasta veebruariga kaupade eksport suurenes ja import jäi samale tasemele, teatas statistikaamet. Ekspordi kasvu vedas põllumajandussaaduste ja toidukaupade sektor.

"Selleks, et kaubavahetusbilanss päris nulli jõuaks, läheb aega aastaid. Lühiperspektiivi ma ei usu, pigem ikka 3-4 aastat tugevat tööd ja siis ehk tuleb ka armastus," lausus Mere.

Mere sõnul on ettevõtetel nüüd tugevam motivatsioon välisturgudele minna, sest siseturg on n-ö jahtumas. Rakvere Lihakombinaadil on ekspordi osakaal kogumüügist 30%. "Valdav osa sellest läheb Lätti ja Leetu. Sel aastal on ekspordikäive kasvanud 17% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga," kommenteeris Mere.

Mere sõnul sondeeritakse praegu pinda Skandinaavias ja piilutakse ka ida poole. "Meil on partnerid Venemaal ja Ukrainas, tahaksime kindlasti ka seal laieneda," lisas Mere.

Estoveri tegevjuhi Kai Rimmeli sõnul on nende ekspordimaht väike. "Kuu jooksul müüme 250-300 tonni kaupa ja sellest 20 tonni viime välja," märkis Rimmel.

Samas võiks Rimmeli sõnul see protsent suureneda. "Meil on kaubamärke, mis on kaitstud Ida-Euroopas ja Skandinaaviamaades. Plaanime kindlasti minna oma toodanguga Euroopasse," lausus ta.

Rimmeli sõnul on piim ja juust hinnalae saavutanud ning asuvad tasahilju odavnema. "Kuid naturaalpiim ei lähe kindlasti enam tagasi sellele tasemele, mis see oli poolteist aastat tagasi," märkis Rimmel.

Veebruaris vähenes oluliselt mineraalsete toodete väljavedu - 0,7 miljardi krooni võrra ehk 44%.

Eesti Raudtee juhatuse esimehe Kaido Simmermanni sõnul on Eesti Raudtee infrastruktuuril kaubaveo maht eelmise aasta märtsiga võrreldes vähenenud 43%.

"Venemaa on hoogustanud oma sadamate väljaehitamist Soome lahe äärde, samuti rajatakse tempokalt torujuhtmeid, mis tähendab, et raudteetranspordi osa naftasaaduste transpordis on jätkuvalt vähenemas, seda nii Eestis kui ka Venemaal," tõi Simmermann välja transiidi vähenemise põhjusi.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt