Küberohutus saab suunised

Mariliis Pinn 12. mai 2008, 00:00

Kanal 2 uudistesaade "Reporter" spekuleeris eelmisel nädalal, et varsti võidakse seadusega teha kohustuslikuks viirustõrje ja arvutikasutajatelt litsentsi nõudma hakata.

Strateegia väljatöötamises osalenud riigi infosüsteemide arenduskeskuse osakonnajuhataja Margus Püüa sõnul mõjub küberjulgeoleku strateegia arvutimüüjatele ja tavainimestele hästi. "Siin ei saa muud vastust olla," lisas ta.

"Oleme harjunud, et kui majast lahkume, lukustame ukse. Hirmus tülikas tegevus. Aga arvuti jätame millegipärast kõigile lahti," tõi ta välja, et strateegia põhieesmärk on inimestele selgeks teha, et ka küberturvalisus on oluline.

Siiski ei leia Püüa, et arvutikasutaja litsentse oleks vaja väljastama hakata. Ka ei usu ta "Reporteri" väljakäidud viirustõrje seadustamisse, mis looks tema sõnul vaid segadust. Seaduse rakendamiseks peaks andma teenusepakkujatele õigused, kasutajate arvuteid kontrollima jne.

"Seadust oleks vaja siis, kui pooled arvutikasutajad pahatahtlikult käituvad ja internetis käkke keeravad. Aga olukord ei ole selline, loomulikud vahendid on olemas," lisas ta.

Püüa sõnul juba praegu jälgivad internetiteenuse pakkujad, kui keegi võrgus pahandust teeb, ja vajadusel teavitavad sellest arvuti omanikku.

K-Arvutisalongi juhatuse liige Henri Ploom ütles aripaev.ee-le, et valitsuse kinnitatud küberjulgeoleku strateegia eesmärgid on head. "Riigi väljatöötatav kava näeb tõenäoliselt ette ka jaekaupmeeste kaasamist lõppkasutajate teavitustegevustesse," lisas Ploom.

Ploom hindab tarbijate arvutikaitse teadlikkust juba praegu rahuldavaks. "Usun, et tavakasutajale eelinstalleeritud viirustõrjest ning Windowsi sisseehitatud tulemüürist üldjuhul piisab. Pigem tuleks arvutikasutajaid teavituskampaaniate kaudu põhjalikumalt informeerida interneti ja e-posti kasutamise ohtudest," märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing