Enn Tosso • 18. mai 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Tehasehoonet rendi

Arco Vara Kinnisvarabüroo äripindade maakler Toomas Naska märkis, et laienevad tootmisettevõtted pigem üürivad tootmispinda juurde, maatüki ostmine ja arendamine hoiab kapitali kinni. "Soovitame laienejatel kindlasti üüripinna kasuks otsustada," toonitas Naska.

"Tootmispinna pakkumine on suurenenud ja piisav, kuid hetkel tehinguid napib, kuna hinnad ei ole paika loksunud," sõnas maakler.

"Küsimus, kas tootmispinda laiendada oma- või võõrkapitaliga, on samasugune nagu küsimus, kas auto osta või liisida," ütles Colliers Internationali hindamis- ja konsultatsiooniosakonna direktor Mare Pavelts.

Vastuse sellele küsimusele leiab iga firmajuht oma rahavooge analüüsides. Kui on küsimus selles, kas kinnisvaraturul on valmis tootmispindade pakkumisi, siis vastus on, et valmispinnad puuduvad, on olemas valmisolek pindade rajamiseks, lausus Pavelts.

Seda iseloomustab äri-, tootmis-, tehno-, lao-, logistika- ja muude parkide projektide suur hulk Tallinna lähiümbruses.

1Partner Kinnisvara äripindade hindamisgrupi juht Timo Tammaru möönis, et praeguses turuolukorras tuleb arvestada ka asjaolu, et pangad nõuavad maa ostmisel ja ehitamisel senisest suuremat omafinantseeringut, mistõttu tuleb ehitusse paigutada senisest enam omakapitali.

"Kui soovitakse laiendada olemasolevat tootmist, tekib küsimus ehitusõiguse kohta," osutas ta. Kui ehitusõigus samal kinnistul on olemas, tasub väiksemad laiendused ise teha. Näiteks olemasolevate hoonete vahelise ala katusega katmine või muu taoline.

Suuremahuliste investeeringute puhul on hea leida arendaja ja temalt hiljem hooneid üürida, sama kehtib ka siis, kui tootmise laiendamiseks tuleb uude kohta kolida.

Tammaru ütles, et suuremahulisi lao- ja tootmishooneid turul aeg-ajalt liigub, kuid tehinguid pole palju.

Tootmishoonete puhul on oluline ka ettevõtte spetsiifika, mistõttu ei pruugi paljud pakutavad hooned sobida. Seetõttu ehitataksegi üüriobjektid tihti üürniku spetsiifikat arvestades.

Pakutakse ka uusi hooneid, kuid põhiosa pakkumistest moodustavad 1990ndatel ja varem ehitatud pinnad.

Kui veel aasta tagasi sooviti tootmispindu osta, siis praegu on turul valdavad üürisoovid.

Mitmed ettevõtted on huvitatud nn sale-leaseback'i tüüpi tehingutest, mille puhul soovitakse müüa ning samaaegselt ka rentida olemasolevat kinnisvara. Samas on müüjate ootused ja ostjate hinnapakkumised liialt erinevad. Hinnad on aastaga langenud umbes 10-15%.

Rendiobjektide puhul on nõutud eelkõige hea asukohaga väiksemad tootmispinnad. Suuremate ja kehvemas seisukorras pindade järele on aga nõudlus minimaalne. Rendihinnad on püsinud suhteliselt stabiilsena.

Pankade kõrgete omafinantseeringunõuete tõttu on järjest populaarsemaks muutunud võimalus, et tehnopargi arendaja ehitab laopinna soovijale talle sobiva hoone ja ettevõte jääb hoonesse pikaajaliseks üürnikuks. Sel juhul ei pea firma omakapitali uue hoone ehitusse kulutama ja ka ehitusprotsessi kontroll ja õigeaegne valmimine on tehnopargi arendaja kohustus. Tootmise ja ladustamise kokkutõmbamisel on võimalik ülejääv pind allüürile anda.

Ettevõtted, mis on stabiilsete käivetega ja millel laienemist pole ette näha, ennekõike ostavad pinna. Arenevad ettevõtted pigem üürivad pindu, valides sellise asukoha, kus neil on võimalik tulevikus ruume laiendada või juurde võtta, et ei peaks kolima.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt