Maakondades tipp-topp firmad

ÄP 30. mai 2008, 00:00

Terve vald oli kokku aetud, kihelkond kokku kutsutud… Ja oli ka põhjust - eile toimus Äripäeva koostatud maakondade ettevõtete TOPi pidulik autasustamine.

Äripäeva toimetus tõdeb rõõmuga, et elu ja ettevõtlus maapiirkondades on täiesti võimalik. Kõik ei pea koonduma üksnes Tallinna.

Näiteks maakondade TOPi esikolmik annab esindusliku läbilõike Eesti ettevõtlusmaastikust. On pangandus, on jäätmekäitlus, on metsandus-puidutööstus.

Neid valdkondi esindavad Balti Investeeringute Grupi Pank (BIG) Tartus, vanu akusid ümber töötlev Ecometal Ida-Virumaal ja vineeritootja UPM-Kymmene Otepää Valgamaal.

On tähelepanuväärne, et kõigi suurte kommertspankade või filiaalide peakontorid paiknevad Tallinnas. Ka Ühispank, vabandust, SEB Pank, pandi kokku kümnest maapangast ja peamaja toodi ikka Tallinna.

Selle taustal tuleb tunnustada BIGi, mis Tartus paiknedes suudab olla vägagi edukas: BIGi käive on aasta jooksul kasvanud üle kahe korra, 600 miljoni kroonini, ja kasum on kasvanud 15 miljoni krooni võrra. Rahandus on majanduse vereringe ja pangad vereringele sama mis süda. Ka perifeeria vajab oma vereringet.

Jäätmekäitlus - prügimajandus - on tõusvas trendis. Ecometal teeb kasulikku tööd vanu akusid ümber töödeldes.

Aga eks õnne ole ka ses mõttes olnud, et vanametalli, konkreetselt seatina, mis akule kaalu annab, hind on maailmaturul kenasti tõusnud. Sulata tina ja vala õnne.

UPM-Kymmene Otepää vääristab meie metsatööstuse toodangut vineeriks, mis läheb eksporti. Kui puitu ekspordi tarbeks piisavalt vääristataks, võiksid Eesti raiemahud selle arvel ka suuremad olla.

Selle aasta maakondade TOPis on ka ehitajad tugevalt sees, ehkki pjedestaalikohtadele ei tõusnud. Tõenäoliselt tõmbub ehitus sel aastal siiski mõnevõrra tagasi.

Intervjuu andnud firmajuhid leiavad, et neid pole majanduse jahenemine väga teravalt riivanud.

See on üleüldise virisemise taustal midagi uut, sest lihtne oleks süüdistada olusid. Tõsi, maakondade edetabel koostati 2007. aasta finantsandmete põhjal, kui lumi võis olla valgem ja rohi rohelisem.

Kuid intervjueeritavad inimesed jagasid oma arvamust praeguses ajas, mistõttu ei tohiks jääda märkamata selle aasta trendid.

Lähtutakse reaalsetest oludest ja kõigest hoolimata pole optimism neid maha jätnud. Tublid!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing