Romet Kreek • 16. juuni 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Nafta hind 250 USD - katastroof või mitte?

Kuna dollari kurss kukkus euro vastu, kerkis nafta hind eile naftaturu avanemise järel rekordilisele 139,89 dollarile.

Dollari 0,8protsendine kukkumine muutis tooraine ostmise mittedollaripõhistele investoritele odavamaks. Kasvas soov kaitsta naftat tõusuriski vastu. Lisaks toimus Põhjamere naftaplatvormil tulekahju.

"Kui on vähimgi märk dollari nõrkusest, jookseb raha turvasadamatesse nagu nafta," ütles Energy Security Analyticsi direktor Rick Müller.

Spekulandid on hakanud panustama, et nafta hind võib kerkida detsembriks 250 dollarile barrelist. Bloombergis räägiti, et teisi võitjaid peale optsioonidega spekulantide ei olekski. Sellise naftahinna juures kukuksid USA, Euroopa ja Jaapan sügavasse majanduslangusesse. Ettevõtted pankrotistuksid. Lennukompaniid natsionaliseeritaks. Linnamaasturite müük kuivaks kokku, sest gallon bensiini maksaks siis seitse dollarit. Toiduainete hinnad kahekordistuksid. Siiski, lisaks spekulantidele teeniks tõenäoliselt ka nafta eksportöörid, ehkki tarbimine kuivaks kokku.

Selline kõrge naftahind on näiteks Gazpromi juhatuse esimehe Aleksei Milleri väljaöeldud soovunelm. Ta usub, et ettenähtavas tulevikus saab 250dollarilist nafta hinda näha. Analüütikud arvavad, et selleks oleks tarvis rünnakut peamistele naftaväljadele või sõda.

US Airways peaks tõstma edasi-tagasi lennukipileti hinna praeguselt 300 dollarilt 1000 dollarile, et sellise naftahinna juures nullkasumile jõuda.

Loodame, et see jääb õudusunenäoks. Või panustada sellele?

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt