Hille Tressum • 17. juuni 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Venemaa majandus aurab kuumusest

Venemaa statistikaameti ehk Rosstatii teatel on esimese kvartali läbi aegade kõrgeima tõusu taga ehituse, kinnisvara ja jaemüügi kasv, vahendas Wall Street Journal.

Inflatsioon on viimastel kuudel näidanud jätkuvat tõusutrendi. Mai inflatsioon oli viie aasta kõrgeim, küündides 15,1%ni. Venemaa majandusministeeriumi prognooside põhjal pidi riigi SKP kasvama mullu 7,1-7,6%. Majandus kavas mullu aga prognoosidest rohkem ehk 8,1%.

Rahandusminister Aleksei Kudrin hoiatas eelmisel nädalal, et majandus näitab tugevaid ülekuumenemise märke. Võrreldes mullusega on nõudlus kasvanud 15% ning ka import on kahekordistunud.

Maailmapank on avaldanud arvamust, et mitmed indikaatorid näitavad Venemaa majanduse ülekuumenemist. Capital Economicsi majandusteadlase Neil Shearingi sõnul on kõrgenenud inflatsiooni taga suures osas kerkinud toiduhinnad, kuid suurem pilt näitab siiski majanduse ülekuumenemise märke.

Venemaa keskpank on viimastel kuudel kasutusele võtnud meetmeid rahanduspoliitika karmistamiseks ja tõusvate hindade taltsutamiseks.

Majandusteadlased ootavad keskpangalt veelgi laiaulatuslikumat rahanduspoliitika karmistamist tulevatel kuudel.

Deutsche Banki juhtiva majandusteadlase Yaroslav Lissovoliku sõnul jääb inflatsioon Venemaal ka edaspidi kõrgele tasemele. Tema sõnul tõusevad aasta lõpuks hinnad võrreldes eelmise aasta sama ajaga 11,9%.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt