Reti Randoja-Muts loob aedu südamega

Mari Hiiemäe 07. juuli 2008, 00:00

Aianduse ja aiakujunduse ümber keerleb kogu Reti Randoja-Mutsi elu. Küll jagub seda naerusuist naist koduaedasid kujundama ja rajama, aga ka loenguid pidama ning temaatilisi kursusi pidama. Juba kümme aastat on Reti olnud Räpina aianduskoolis õpetaja, sama kaua juhib ta omaenda aiakujundusettevõtte TaxusBaccata tööd.

Kui jälgida Reti aktiivset tegutsemist, jääb mulje, et ta jõuab tõesti igale poole. Reti ise arvab tagasihoidlikult, et efektiivse planeerimise juures on kõik võimalik.

Tegudeinimeseks on Reti ennast alati pidanud. "Pigem teen ma midagi ära, kui lõputult mõtlen ja planeerin. Ma olen rahul siis, kui midagi joonde saab," arvab Reti enda kohta.

Magamiseks naine suurt aega ei kuluta. Kell viis hommikul on Reti tavaliselt juba üleval ning asub pooleliolevate projektide kallale. "Ma naudin seda aega, kui terve maja on vaikne ning ma saan midagi teistest rohkem ära teha," räägib Reti.

Aiakujundajast ettevõtjana on Retil käed-jalad pidevalt tööd täis ning sellega on ta väga rahul. "Mulle kohe meeldib, et tööd on järjekorras, nii et ühte asja teen ja teist sammu planeerin samal ajal juba ette," arvab Reti.

Enda suurimaks missiooniks ning kutsumuseks peab Reti teiste inimeste aiandusalast nõustamist ja juhendamist. Tema jaoks on tähtsuselt esikohal töö õpetajana ning alles seejärel tuleb oma ettevõte, kuigi käibe järgi võiks vastupidist oletada.

Kõige efektiivsemaks õpetamismeetodiks peab Reti õpetamist praktika kaudu. Kui vähegi võimalik, seob Reti loenguga aktiivse tegevuse.

"Osa õpilasi peab mind kalliks sellepärast, et ka tundides räägin ma rohkem oma praktilisest kogemusest kui teooriast. See aga jääb paremini meelde," arvab Reti.

Kõige olulisem, mida Reti nii õpilastele kui ka klientidele ikka ja jälle üle kordab, on see, et enne igasuguse kujundamistöö algust tuleb koostada hea lähteülesanne, mida ellu viima hakatakse. "Ruut, täpp ja triip ühtekokku ei sobi. Esmalt tuleb midagi välja valida ning siis peaks jätkuma meelekindlust valitud käekirjale ka truuks jääda."

Reti usub, et õigupoolest saab iga inimene, kes oma soovid ja vajadused hoolikalt läbi mõelda oskab, eraaia kujundamisega ise hakkama.

"Aiakujundamine on nagu malemäng, kus peab mitu käiku ette mõtlema," ütleb Reti. "Eelkõige peab olema korralik kontseptsioon, alles siis saab valida vahendid, kuidas eesmärki saavutada. Ning aed peab tasakaalustatud välja nägema ka mitme aasta pärast, kui taimed suuremaks on kasvanud." Aiakujundaja pakub inimesele realiseeritud variandi tema enda unistustest. See, mida klient saaduga pihta hakkab, sõltub juba temast.

Suure põnevusega vaatab Reti aedu, mida ta on kümmekond aastat tagasi rajada aidanud. "Mõned kliendid on nii korralikud ja püüdlikud, nende aedu on uhke vaadata, et need on minu kujundatud. Teised aiad on jälle sellised, kus püsililled pole aastaid väetist saanud, mõned sordid on tagasi lõikamata jäetud või hoopis ära kadunud."

Oma viiehektarilise koduümbruse kujundamiseni jõudmist ootab Reti juba ammu. Laias laastus on tal juba teada, milline unelmate aed välja nägema hakkab. Vabakujulise stiili piires kavatseb Reti mängida sooja koloriidiga. "Ma armastan sooje toone, kõik kollased ja oranžid on minu lemmikud," räägib Reti.

Retit iseloomustab üleüldine positiivsus. Ta on vaimukas persoon, kes särab. Oma energia ja südikusega oskab ta inimesi kaasa tõmmata ja uskuma panna ükskõik milles, mida ta teeb.

Pigem on ta kärsitu kui kannatlik. Ta kogu aeg tegutseb ja ajab asju, et need tehtud saaks. Hea organiseerijana jõuab ta palju.

Ta on väga hea sõnaseadja, kes kasutab värvikaid kujundeid. Veepurskkaev on tal näiteks Lõvi Lõrr jne.

Haljastustöös on tal oma nipid ja kogemused. Alati ei aja ta juuksekarva lõhki, et kõik punktipealt plaani järgi saaks, aga töö peab kogu aeg käima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing