Mari Hiiemäe • 17. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Folgisuvi juba käib

Pühapäevani saavad need, kellele folkloorifestivali formaat meeldib, oma vaba aega sisustada Hiiumaal, kus on toimumas Hiiu folk 2008. Pärast folgisuve tippsündmust ehk siis Viljandi pärimuskultuuri festivali on huvilistel võimalus ennast maha laadida augusti algusesse jääval Viru folgil.

Ühed tulevad folgifestivalidele muusika pärast, teised seltskonda ja melu otsima, kolmandad sõprade eeskujul. Festivalide külastusstatistika näitab, et folk on popp. Nii on näiteks Viljandi folgi passid selleks aastaks eelmüügis ammugi läbi müüdud, jõudsalt kuluvad ka päevapiletid.

Viljandi pärimusmuusika festivali korraldusjuhi Ando Kivibergi hinnangul on festivalide tavapubliku hulgas palju neid, kes pärimusmuusikaga lähemalt tuttavad, ent samuti tuleb üritusele ka hulgaliselt neid, kes argipäevaõhtuti kodus teistsugust muusikat kuulavad.

"Mina arvan, et valdav osa Eesti ühiskonnast on muusikalises mõttes kõigesööjad, inimesed, kes otsivad lihtsalt head muusikat žanrist sõltumatult," kommenteeris Kiviberg. Eks see nii olegi. Ja kui on ikka folgipidu, tuleb ennast folgilainele häälestada. Elamuste mittesaamist karta ei maksa, kuna senimaani on folgifestivalid ennast kvaliteetsete esinejate leidmise kohana igati õigustanud.

Folgilainele saamisega pole kohaletulijatest probleeme kellelgi. Seda enam, et nii Viljandi, Hiiu kui Viru folgil on enamik esinejaid sellised, kes tõlgendavad vana traditsiooni kaasaegsete vahenditega ning uudsel moel. Sellisel kujul jõuab laulude tuum igasuguse ettevalmistusega kuulajani.

Viljandi pärimusmuusika festivalil kuuleb nimetatud kolmest folgipeost autentset lisanditeta rahvamuusikat ehk kõige enam, rahvakunstikollektiivide ülevaatusnäitusest on aga sealgi asi kaugel.

"Põhiosas püüame siia tuua noort energiat, neid inimesi, kes on küll kindlasti oma muusikalise kultuuri kandjad, kuid teevad seda nii, nagu neile õige tundub," selgitas Kiviberg valikut.

Seda, et esineja oleks noor ja omanäoline ning mitte pelgalt vana pärimuse üks-ühele kopeerija, arvestatakse Kivibergi sõnul esinejate valimisel festivalile pääsemise eeltingimusena.

Viljandi pärimusmuusika festivali tänavuseks teemaks on näppepillid. See tähendab, et programmi on lülitatud hulgaliselt ansambleid, mis kasutavad oma kõlapildi loomisel kas kitarre, mandoliine, balalaikasid või teisi näppepillide kategooriasse liigitatavaid muusikariistu.

"Selliseid bände, kus need pillid on esikohal, on sel aastal silmatorkavalt palju. Esinejate üldarvust moodustab näppepillibändide osakaal umbes poole," lubas Kiviberg.

Oma oskusi ja ideid tulevad Viljandisse lisaks Eesti folgibändide paremikule esitlema muusikud Iisraelist, Inglismaalt, Tšehhist, Venemaalt, Gruusiast, USAst, Skandinaavia maadest ja mujalt. Kohal on flamenkomeistrid Hispaaniast ning mustlasmuusikud Ungarist.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt