Saksamaa avab tööturu nutikatele idaeurooplastele

Katri Soe-Surén 18. juuli 2008, 00:00

Vastava otsuse võttis kolmapäeval vastu Saksa valitsuskabinet siseminister Wolfgang Schäuble (CDU) ja tööminister Olaf Scholzi (SPD) ettepanekul. Põhjuseks asjaolu, et Saksa tööturul on üha kasvav puudus spetsialistidest. Senise kava järgi pidi Saksamaa oma tööturu Ida-Euroopale avama 1. mail 2009.

Kõik, kel taskus kõrgkoolidiplom ja kes leiavad endale Saksamaal töökoha aastapalgaga vähemalt 63 600 eurot ehk 992 160 krooni, on teretulnud. Varem oli aastapalga kohustuslik alampiir 86 400 eurot ehk 1,3 miljonit krooni. Lisaks tuli tõestada, et samale kohale pole sobivat sakslasest kandidaati. Kui varem pidi Saksamaale tööletulnu abikaasa sooritama saksa keele eksami, siis ka seda pole nüüd enam vaja.

Tööminister Olaf Scholz nimetas tööturu avamist kõrgharidusega spetsialistidele "heaks ja moodsaks kontseptsiooniks".

Schäuble lisas, et kasutatakse ära ka kodumaine potentsiaal, kuid just kõrgelt kvalifitseeritud spetsialistide osas tuleb järgida tööturu vajadusi.

Tööministeeriumi initsiatiivil on kavas alustada tööturu- ja spetsialistide monitooringuga, mis peab välja selgitama nii hetke- kui ka tulevikuvajadused kvalifitseeritud tööjõu osas.

Uue seaduse kritiseerijad on veendunud, et tööturu avamisega spetsialistidele Ida-Euroopast on hiljaks jäädud.

Väidetavalt on nutikad kõrgharitud idaeurooplased -poolakad, tšehhid ja eestlased - juba ammu tööl näiteks Iirimaal või Suurbritannias.

Saksamaa ja Austria on ainsad n-ö vanadest Euroopa Liidu liikmesriikidest, kes ei olnud 2004. aasta 1. maiks Euroopa Liiduga liitunud liikmesriikidele oma tööturgu avanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing