Venemaa tahab teha OPECiga koostööd

Sirje Rank 11. september 2008, 00:00

"Koostöö OPECiga on üks Venemaa prioriteete," ütles Setšin, kes andis OPECi liikmetele üle ka kavatsuste protokolli kavandi, mis selle koostöö raamid täpsemalt paika seaks.

OPEC omalt poolt veel midagi ametlikult vastanud ei ole, kuid koostöökava võib allkirjad saada kartelli järgmisel kohtumisel detsembris.

Naftat importivatel riikidel on põhjust muretseda: Venemaaga koos muutuks OPECi domineerimine naftaturul veelgi suuremaks.

Seni on Venemaa suhted OPECiga pigem pingelised olnud. Kui Venemaa enda naftatoodang veel tõusul oli, rikkus Venemaa nii mõnegi OPECi katse nafta hinda tootmismahtude vähendamisega üles ajada. Venemaa kasutas seda siis pigem kui võimalust oma turuosa kasvatamiseks. Nüüd on Venemaa toodangu kasv 10 miljoni barreli juures päevas toppama jäänud ning oluliselt tähtsamal kohal on nafta hinna suurem stabiilsus.

Selge kinnitus sellest on Venemaa börs, mille langusele on suure osa andnud nafta hinna langus - teisipäeval kukkus naftabarreli hind aprilli järel taas alla 100 dollari piiri.

Nafta hinna langus ei meeldi ka paljudele OPECi liikmetele eesotsas Venezuela ja Iraaniga. Nii otsustasidki kartelli naftaministrid turgudele üllatuseks oma seekordsel kohtumisel tootmismahte kärpida. Nafta hind kerkis uudise peale eile jälle 100 dollari tasemest kõrgemale.

Hinda on seni allapoole aidanud tuua eelkõige Saudi Araabia, suurim naftatootja ning ühtlasi suurima tarbija USA liitlane Lähis-Idas, kes on ühepoolselt tootmist suurendanud. Venemaa on Saudi Araabia kõrval teine suurim tootja, märkis Setšin.

Setšini saabumine Viini võeti vastu suure üllatusega. Nii kõrgetasemelist delegatsiooni ei ole vaatleja staatuses Venemaa varem OPECi kohtumistele läkitanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing