Haruldane padjakontsert

Kersti Inno 12. september 2008, 00:00

Üheteistkümne Phiyangi munga programm sisaldab fragmente Tiibeti budismi traditsioonilistest rituaalidest, mille eesmärgiks on tuua rahu ja õnne kõigile olenditele. Kavas on laulu, pillimängu, tantsu, kostüüme, maske, lisaks on saalis loodud budistliku templi atmosfäär - palvelipud, võimalus jälgida etendust istudes vaipadel ja patjadel.

Koreograafiline osa lähtub otseselt sajanditevanusest cham'i traditsioonist. Tegemist on religioosse tantsumüsteeriumiga, mis algselt võis kesta mitu päeva. Teadaolevalt on varasematel aegadel kloostrites cham'e esitatud üksnes öösiti ja rangelt salaja, et asjasse mittepühendatute silmad ja kõrvad ei näeks ega kuuleks seda, mis pole neile määratud.

Kui mõned kloostrid hakkasid korraldama avalikke rituaalseid tantsuetendusi, kutsus see esile Sakya koolkonna munkade pahameele.

Tänapäeval on cham muutunud üldrahvalikuks ürituseks ja meenutab väliselt mõneti meie laulu- ja tantsupidusid.

Muusikainstrumentidest kõlavad mitmesugused pasunad (dung-chen, kang-dung, dung-kar), oboe-laadsed gyaling'id, nga-trummid, taldrikud, drilbu-kellukesed. Drikung Kagyu on üks tiibeti Kagyubudismi alakoolkondadest, mis on tuntud suurte meditatsioonimeistrite ning joogapraktiseerijate poolest. Koolkonna algus ulatub aega enam kui kaheksa ja pool sajandit tagasi.

Drikung Kagyu vajra tantsude ajalugu sai alguse 13. sajandil. Järgnevatel sajanditel levis vajra tantsutraditsioon üle kogu Tiibeti erinevatesse kloostritesse, sealhulgas ka 15. sajandil loodud Phiyangi kloostrisse.

Muusika ja tantsud, mis tulevad esitusele, on autentsed, välismõjudest puutumata. Phiyangi kloostri unikaalset ja esoteerilist, seni üsna varjul olnud vajra muusika- ja tantsuprogrammi on esitatud varem üksnes Jaapanis.

Programmis on pöördumine jumaluste poole, achi- ja acharya-tants, valge maski rahvatants, samuti hirve, müstmütsi ning kuninga ja ministri tants, meditatsioon, ja heaendelised annetamispalved.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing