14. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Defitsiidist sai ülepakkumine

Viimastel aastatel defitsiidis tegutsenud äripindade sektor on nüüdseks jõudnud ülepakkumisse.

Viimase aasta jooksul on Tallinna ehitatud mitu uut büroohoonet, lisaks jätkub praegu aktiivne ehitustegevus. Viimase paari aasta jooksul on äripindade sektor toiminud defitsiidis. 2007. aasta sügisel oli esimest korda büroopindade turul märke lähenevast ülepakkumisest.

Äärelinnas on suuremad büroode mahud Mustamäel, Kristiines, Ülemistel, Lasnamäel. Mustamäel valmisid 2007. aastal büroohooned Sõpruse puiesteel ja Ehitajate teel. Need on praeguseks suures osas üürnikega kaetud. Hiljem valminud hoonetes ning ehitusjärgus olevates hoonetes on üürnike leidmine muutunud keerulisemaks ning vakantsused on suuremad.

Ülemiste Citys plaanitakse luua kompaktne keskus, kuhu on kogunenud uuendusmeelsed ja teadmisi hindavad ettevõtted. Samuti rajatakse mitu parkimismaja, lasteaed, spordiklubi jms. Ülemiste Citys on valminud mitu hoonet Lõõtsa tänaval ning seal on veel ka vakantseid pindu, kuhu üürnikke oodatakse.

Lasnamäele on kerkinud mitu büroohoonet valdavalt Peterburi tee äärde. Sealsed detailplaneeringud näevad veel ette äripindade ehitamist suures mahus. Kristiines avasid esimese etapina Marienthali keskusest uksed Selver ja teised esimese korruse äripinnad. Kogu hoone valmimist on oodata aasta lõpuks.

Kuna konkurents arendajate ja hoonete vahel on väga tihe, tuleb arendajatel üürnikele pakkuda mitmesuguseid boonuseid, lisaväärtusi ja mugavusi. Laiast valikust tulenevalt on ettevõtetel võimalik nüüd ka valida, kuhu oma pesa luua. Valikuid tehakse väga kindlatest kriteeriumitest lähtudes ning ainult soodne üürihind ja lihtne uue viimistlusega paneelmaja enam ei meelita.

Ettevõtted hindavad ärimaja esinduslikkust, arhitektuuri ja ka kaasüürnike sobivust, et tekitada sünergilist efekti. Loomulik on hea ventilatsioonisüsteem. Äärmiselt oluline ja elementaarne on äärelinnas ka mugav parkimine, mille puudumine on kesklinnas peamine miinus. Tuleb arvestada piisava parkimiskohtade arvuga nii töötajatele kui ka klientidele.

Nutikad arendajad on ettevõtete muutunud vajadusi mõistnud ning ehitavad omanäolisi ja esinduslikke hooneid ning pakuvad ettevõtte töötajatele ja klientidele tugevatest brändidest loodud terviklikku kontseptsiooni.

Hea näide on Tammsaare ärikeskus, mille unikaalne arhitektuur ja mugavad parkimisvõimalused meelitavad mitmeid firmasid. Hoonesse on tulekul ka tunnustatud teenusepakkujaid, nagu spordiklubi, lastehoid, Pegasuse söögikoht, autopesula jms. Samade kavatsustega on ka Ülemiste City arendus.

Kuna pakkumist äärelinnas on palju, on veidi langenud ka büroopindade üürihinnad. Kui aasta tagasi alla 160 kr/m2 uut büroopinda saada polnud võimalik, siis praeguses turusituatsioonis toimub äärelinnas uutes büroohoonetes tehinguid ka alates 140 kr/m2. Eelkõige on sunnitud hinda alandama need omanikud, kelle hoonel olulisi lisaväärtusi pole ning kes boonuseid pakkudes ettevõtteid enda juurde meelitada ei suuda.

Autor: Annika Jakobson

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt