Perekonna kaitseks või ärisaladuste nuhkimiseks?

Gert D. Hankewitz 18. september 2008, 00:00

Selleks on end ELi seaduste eest Taisse peitnud ettevõte Vervata toonud turule FlexySpy nimelise tarkvara.

Nuhkvara toimib tegelikult imelihtsalt, kuid sel on oma konksud. Näiteks peab see, kes tahab teist pealt kuulata, enda valdusesse saama ohvri telefoni, et sinna vajalikud koodid tõmmata. Ülejäänu on aga nii lihtne, et kolmeaastanegi saaks hakkama.

Kui ohver helistab oma telefoniga välja, saabub pealtkuulajale sellest teatav SMS. Seejärel saab nuhkija helistada ohvri telefonile nii, et sellest kõne hetkel mingit märki ei jää, ning vestlust pealt kuulata. Kui kuulamiseks pole kohe aega, saab ka hiljem Vervata koduleheküljele sisse logides vaadata, kellele ohver on helistanud ning mida sõpradele-tuttavatele SMSinud.

Nagu ka teiste teenuste ja toodetega, on ka sel tootel paketid. Näiteks ei saa kõige lahjema, 1600 krooni maksva paketiga kõnesid pealt kuulata, kuid see-eest saab lugeda SMS sõnumeid. 4000 krooni eest on võimalik kõnede pealtkuulamisele lisaks kuulata ka seda, mis toimub ruumis, kus telefon on, ning GPSi olemasolul ka telefoni asukoht kindlaks teha.

Kriminaalpolitsei pressiesindaja Kadri Põldaru sõnul on igasugune salajane pealtkuulamine keelatud. "Kahe osapoole kokkuleppel on see muidugi täiesti lubatud," lisas ta.

Kui turvaline on aga EMT võrk ning kuidas operaatori turvasüsteemid pealtkuulamise tuvastavad, jääb võrgujuht Margus Malvi vastuse võlgu. "Nuhkvara avastamiseks on lihtsaim viis ilmselt see, et kuna jälitatav telefon pidevalt raporteid saadab, siis nende kohta tekivad ju sündmused ehk küsitavalt suur andmemaht," tõi Malvi välja programmi miinused. Tõsi on see, et info ohvri kohta on selleks ajaks juba teada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing