Tõnis Oja • 30. oktoober 2008 kell 22:00

USA föderaalreserv pani peo käima

Kui USA aktsiaturgudel valitses pärast föderaalreservi otsust alandada baasintressi poole protsendipunkti võrra teatud peataolek, siis eile ei olnud enam mingit mingit kõhklust - Aasiast algas suur rõõmupidu, mis kandus õhtuks Wall Streetile tagasi.

Tokio, Hongkongi ja Lõuna-Korea börsidel toimus võimas hinnaralli, indeksid kerkisid kümmekond protsenti, sest investorid on üsna veendunud, et intresside alandamine mõjub (lisaks USAle alandas eile baasintressi ka Hiina). Lisaks teatas USA Föderaalreserv valuutaabi andmisest Koreale, Singapurile, Brasiiliale ja Mehhikole, mis lennutas Korea woni kümnendi suurimale kursitõusule.

Venemaa börs tõusis juba kolmandat järjestikust päeva. Eilsed 12 protsenti põhjustas Venemaal juba vaata et igapäevaseks muutunud kauplemise peatamise.

Pidu jätkus ka Ameerika aktsiaturgudel pärast seda, kui valitsus teatas, et kolmandas kvartalis kahanes majandus vaid 0,3 protsenti. Analüütikud ootasid maailma suurimalt majanduselt ning globaalse krediidikriisi valla päästjalt pooleprotsendilist sisemajanduse kogutoodangu kahanemist.

USA aktsiaturud alustasid eilset kauplemispäeva paariprotsendilise tõusuga. Suurte ettevõtete aktsiatest olid märkimisväärsed tõusjad maailma suurim kodukaupade jaemüüja Home Depot, lennukitetootja Boeing ning tarbekaupade tootja Colgate-Palmolive, kes teatas oodatust parematest tulemustest.

Ka Skandinaavia börsidel olid eile positiivsed meeleolud. Kui Tallinki aktsia kukkus 3,3 protsenti, siis Viking Line kerkis pea 10%.

Hetkel kuum