ÄP fototoimetus • 4. detsember 2008 kell 22:00

Kommertspangad pisaraid ei usu

Üks tromb takistab majanduse vereringet. Selle on tekitanud kommertspankade usaldamatus üksteise ja klientide suhtes. Ulja laenude jagamisega näpud kõrvetanud on nüüd krediidikraanid sedavõrd kinni keeranud, et laenu ei saa isegi ettevõtted, kelle rahavood on normaalsed.

Raha on pankades kinni, see on kogu Euroopa probleem. Kui majandus uut "verd" juurde ei saa, kasvab finantskriis üleüldiseks majanduskriisiks. Mitmes riigis on majanduskasv nullilähedane või pööranud languseks. Näiteid pole vaja kaugelt otsida - meil endal, Lätil jt. ELi majandus pöördus samuti III kvartalis langusele (II kvartaliga võrreldes 0,2%).

Raha ringlema panemiseks on ELi riikide valitsused koostanud abiprogramme pankade päästmiseks ja majanduse elavdamiseks, kuid ka riiklikud garantiid ja mitmed tugimeetmed pole suutnud panna panku krediidipoliitikat muutma.

ELi riikide rahandusministrid eesotsas Rootsi rahandusministriga nõudsid hiljuti Euroopa Komisjonilt riigiabireeglite õgvendamist, sest ka intressikärped, mida Euroopa keskpangad on poolteise kuu jooksul teinud, pole suutnud trombi lahustada.

Rootsi keskpank langetas eile sama lootusega taas intresse ning väga märkimisväärselt - 1, 75 protsendipunkti võrra, 2 protsendile. Ka Euroopa Keskpank tõmbas eile järsult intresse alla - 0,75 protsendipunkti võrra, 2,5 portsendile. Kuue kuu Euribor on viimaste kuudega märkimisväärselt kukkunud ning laenuraha on odavnenud sellega paralleelselt.

See on väheseid lootusekiiri peade kohale kogenevate tumedate pilvede vahelt. Siiani on pilvemass heledad laigud peagi enda alla matnud. Kommertspangad on omalt poolt veel ääri-veeri marginaalide kergitamise juttu ajama hakanud.

Neile, kel on õnnestunud pankadest laenu saada ja kes suudavad laene teenindada vaatamata ujuvale intressile, on intressikärped hea uudis. Kui ka palgad tuleval aastal ei tõuse, jääb neile tänu laenu odavnemisele raha rohkem kätte.

Järsud intressikärped peaksid sulatama üles ka pankade seifilukud ja meelitama raha välja - ettevõtjateni, kes seda pikisilmi ootavad. Pankadele meeldiks kindlasti palju rohkem olukord, kus intressid oleks võimalikult kõrgel ja nende teenistus seega parem. Ent aeg pole pankadegi jaoks parim ja ettevõtjatel silmuse kõri ümber päris kinni tõmbamine ei pruugi letaalselt lõppeda ainult ettevõtjatele - pank peab samuti teenima ja parimat teenistust pakub raha väljalaenamine. Ka eluaset osta soovijaile. Selle taga kiratseb kinnisvaraturg. Mingil hetkel peavad seifiuksed avanema juba pankade endi huvides.

Autor: ÄP

Hetkel kuum