Luuavarrest tuli pauk välja

Tõnis Oja 06. jaanuar 2009, 00:00

Kui USA vastvalitud president Barack Obama kavandatav majanduse stimuleerimise pakett oli üldiselt teada ning paljuski prognoositav, siis 300 miljardi dollarine maksukärbete programm tuli küll nagu välk selgest taevast.

Pigem vasakpoolsete vaadetega demokraadist president soovib maksukärbetega lüüa ilmselt mitut kärbest ühe hoobiga.

Esiteks on 20. jaanuuaril ametisse asuval presidendil vaja seaduse läbisurumiseks vabariiklaste hääli ning vaid kulutamisele nad ilmselt omi hääli ei anna (tuletage meelde, mis juhtus Bushi esimese 700 miljardi dollari suuruse abipaketiga).

Kui Obama majandusnõunike meeskond hakkas majanduse stimuleerimise paketti välja töötama, pöörati peatähelepanu kulutamise poole peale. Maksukärped eraisikutele ning väikeettevõtetele tulid aga tõelise üllatusena. Teisalt on see muidugi ka arusaadav, sest sellise hunniku raha mõistlik kulutamine on üsna keeruline.

Ning kolmandaks. Maksusoodustused soodustavad ka kulutamist, mis on Ühendriikide majanduse aluseks. Majanduse stimuleerimise paketi kogumaht jääb vahemikku 675 kuni 775 miljardit dollarit.

Tallinn. Ka Tallinna börsil oli eile üle hulga aja üks rõõmupäev, märkimisväärse tõusu tegid enamiku aktsiate hinnad ning ka käibed olid viimase aja kohta märkimisväärsed.

Päevakangelane oli Olympic EG aktsia, mille hind kerkis 13,21 protsenti, 9,39 kroonile. Aktsia käive oli peaaegu kaks miljonit krooni. Olympicu aktsiatega sooritati 148 tehingut.

Enam kui kümneprotsendilise lennu tegid ka Merko Ehituse ning Tallinna Kaubamaja aktsiad, mille käibed jäid kolmandiku ning poole miljoni krooni kanti.

Tundub, et välisfondid on oma müügitöö suures osas lõpetanud ning ostmas kohalikud väikeinvestorid, kes on muutunud optimistlikuks. Vaatamata miljonitesse kroonidesse ulatuvatele käivetele, ei ole börsil piisavat likviidsust, mistõttu vähegi suurem ostuhuvi tõstab aktsiate hinnad lakke. See aga tähendab, et väiksemgi kasumivõtmise huvi võib need taas põhja kukutada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing