Maris Lauri: devalveerimine põrmustaks Eesti hea maine

Viktoria Lummo 03. veebruar 2009, 00:00

"Devalveerimine mõjub kogu majandusele rängalt ja on hullem kui deflatsioon," selgitas Lauri eile Hansabank Marketsi Balti riikide majandusprognoosi tutvustusel ja märkis, et pärast ühte devalveerimist võib see korduma jääda.

Prognoosi kohaselt aeglustub inflatsioon ja aasta lõpuks tekib deflatsioon. Lauri meelest põhjustab deflatsiooni tarbekaupade oluline hinnalangus. Tema sõnul oli Eesti inflatsiooni põhjuseks välistegurid: nafta, toit ja ELi nõutud maksutõusud. "Inflatsioon langeb, sest nõudlus nii Eestis kui ka välismaal kahaneb," ütles Lauri. Tema hinnangul langevad hinnad veel teenindussektoris ja kaubanduses. "Väljalaskmiseks on õhku veel seal, kus meie hinnad on kõrgemad kui näiteks Rootsis või Soomes," lisas ta.

Lauri rääkis, et praeguseks on sügisel puhkenud paanika raugenud. Tema hinnangul on hakatud tegutsema ja tegema realistlikke prognoose.

Suurettevõtja Joakim Helenius ütles aripaev.ee-le, et deflatsioon on vaieldamatult parem ja eelistatavam alternatiiv, kui on seda krooni devalveerimine. "Devalveerimine Eestis oleks katastroofiline nii majanduslikus kui ka poliitilises kontekstis".

Heleniuse sõnul on suureks küsimärgiks Läti. "Ma olen veendunud, et Eestil on piisavalt poliitilist tahet jõuliselt käituda, et devalveerimist vältida. Aga kui Läti devalveerib, on ka Eestil seda väga raske mitte teha."

Lauri sõnul tähendab majanduskriis Eestile eelkõige nõudluse nõrgenemist ja konkurentsi suurenemist ekspordis. Ta nimetas Eesti majanduse eeliseks odavat tootmist ja valitsussektori reserve. Tema hinnangul mõjutavad Eesti majanduslikku olukorda karmistunud laenutingimused.

Lauri sõnul põhinevad Eestis antavad laenud nüüd ainult kodumaisel ressursil. "Laenuks jaotatavat raha on vähe, hoiused on kallimad ja seetõttu ka laenuintressid kõrgemad," põhjendas ta. "Selge on see, et vana hinnaga kaupa enam välismaale müüa ei õnnestu," ütles Lauri. Hansabanki majandusprognoosi kohaselt väheneb ekspordi maht.

"Kui kaua kriis maailmas püsib, on ebamäärane," arvas Lauri. Ta leidis, et ei saa välistada surutise püsimist 3-5 aastat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing