Vangerdus Swedbankis

Sirje Rank 12. märts 2009, 00:00

Küsimusele, kas omakorda Rootsi panganduskriisi kogemusega rootslase nimetamine Balti pangandust juhtima on märk vajadusest "kõvema käe" järele, vastab Raasuke, et Håkan Berg "on kõike muud kui kõva käsi". Ta on "hea analüütik, hea suhtleja ja pikaajalise kogemusega paljudes valdkondades."

Eile avalikustatud ümberkorraldused Swedbank Grupi juhtkonna tuumikus on Raasukese sõnul tingitud kontserni juhi vahetusest - Jan Lidéni järeltulijana on Swedbank Grupi juhina teist nädalat ametis Michael Wolf. "Mis puudutab mind ja Håkanit, siis oleme osa sellest uue meeskonna loomisest," ütles Raasuke.

Raasukese sõnul ei tähenda muutus, et Balti regiooni juhtimine koondub nüüd Stockholmi. "Juhtimismudel jääb samaks," ütles ta. "Balti riikide üle otsustamine koondub Balti juhi ja tema meeskonna ümber ja see on rahvusvaheline."

Sama kinnitas Håkan Berg. "Swedbankis on äri kohalik." Eesti äri jääb juhtima Priit Perens ja teisi tütarpanku nende kohalikud juhid. "Mina ei sekku kohalik panga juhtimisse, annan oma panuse probleemide lahendamisel," ütles Berg.

Kommenteerides IMFi värsket raportit Eesti finantssüsteemi stabiilsuse kohta, mis ütleb, et Balti riikide majandusprobleemid alles hakkavad Rootsi pankade jaoks tunda andma, möönis Raasuke, et "nende probleemide läbikandmine raamatupidamislikus mõttes on algamas".

Hiljuti on Swedbank aga teinud kaks olulist sammu - viinud läbi aktsiaemissiooni ja loobunud 2008. aasta eest dividendi maksmisest, millega panga kapitalibaas kosus 1,5 miljardi euro võrra. "Tunneme end hästi ja ka likviidsuse juhtimisega on lood hästi," ütles Raasuke. Pank on kasu saanud ka Rootsi riigi stabilisatsioonipaketist.

Balti tütarpankade rahastamist kommenteerides ütles Raasuke, et finantsjuhina ta muutusi ei näe. "Panga portfelli maht on vähenenud kiiremini, kui me oleksime tahtnud," ütles ta. Laenukohustusi praegu pigem vähendatakse.

"Suurimat väljakutset uues ametis näeb Raasuke enda jaoks juhtimise alal. "Tööalased teadmised on õpitavad," ütles ta. "Suur väljakutse on aga vanemas ühiskonnas meeskonna loomine. Oma 40 aastaga paistan välja suhteliselt noorena."

Håkan Berg on varasematel ametikohtadel Swedbankis vastutanud Rootsi finantskriisi ajal varade allahindluse eest. Kas ka Eestisse tuleb Rootsi eeskujul probleemsete varade jaoks "halb pank", sellest on Bergi sõnul veel vara rääkida. "Ükski olukord pole täpselt sama, mis eelmine," ütles ta, lisades et millega kõik lõpeb, sõltub kogu maailmamajanduse käekäigust.

Swedbank plaanib heade aegade järel klientidega koos üle elada ka halvad ajad. "Ma ei arva, et nüüd on maailma lõpp," ütles Berg. "Ees on rasked ajad, kuid oleme siia tulnud pika perspektiiviga," lisas ta.

Erkki Raasukese asumist Swedbank grupi finantsjuhi ametisse peavad siinsed äriliidrid suureks tunnustuseks, erinevalt suhtutakse aga teatesse, et Raasukese mantlipärijaks saab rootslane Håkan Berg.

Rootsis pikka aega elanud ning hiljem Eesti Telekomi juhtinud praeguse Eesti Panga nõukogu esimehe Jaan Männiku hinnangul tähendab Erkki Raasukese ametivahetus senisest oluliselt kõrgemat positsiooni, mida võib võrrelda isegi rahandusministri positsiooniga.

"Finantsdirektoril on ka sisuliselt ühes struktuuris päris palju võimu. Tema käes on rahakott," rääkis Männik, kelle hinnangul Raasukese mõju senise ametikohaga võrreldes nüüd suureneb.

Männik nentis, et Eestis on vahel kuulda ja lugeda, nagu oleksime me mingisugused rootslaste sulased ja et rootslased otsustavad kõik meie eest ära. "See ikka päriselt ei ole nii," toonitas Männik.

Sampo Panga juht Aivar Rehe kadestab heatahtlikult Erkki Raasukese karjääri ja peab kriisi keerises ootuspäraseks ka seda, et Balti poole bossiks saab nüüd inimene emapanga ridadest.

"Ma soovin Erkkile tugevalt õnne ja jõudu. Kui vaadata tema karjääri, siis see paneb heatahtlikult kadestama," sõnas Rehe.

Rootslase Håkan Bergi saabumise peale ütles Rehe, et arvas juba enne uue juhi isikust kuulmist, et Erkki asemele tuleb keegi emapangast. Küsimusele, kas rootslane tuuakse siia karme otsuseid tegema, vastas Rehe: "See on hea küsimus, ja tegelikult selles küsimuses on ka vastus juba olemas. Pean sellist hüpoteesi täitsa kohaseks ja õigeks".

Rehe sõnul on Swedbank nagu teisedki pangad parasjagu kriisi keskmes ja grupi seest uue juhi toomine annab võimaluse selgemalt strateegiat realiseerida.

IBM Eesti juht Valdo Randpere peab samuti Raasukese uut ametit karjääriredelil suureks sammuks üles. "See on minu teada peaaegu et esimene uudis, kus Eesti tippjuht sellist rahvusvahelist karjääri teeb ja mitte seepärast, et ta siit minema kihutatakse, vaid et ta on tubli," rääkis Randpere.

Küsimusele, mida ta arvab rootslase asumisest Swedbanki Balti riikide pankade juhiks, vastas Randpere, et temal pole kunagi rootslaste foobiat olnud, sest ta on ka ise pikalt Rootsis elanud.

"Raasuke oli samamoodi lätlaste ja leedulaste jaoks juht välismaalt, miks siis ei võiks olla rootslane Baltikumis juht," sõnas Randpere.

Raasukese endine kolleeg Eesti Hansapanka juhtinud Priit Põldoja peab uut ametit Raasukesele põnevaks väljakutseks.

"Swedbankis pole finantsjuhi funktsioon väga tugev olnud, aga praegu on eriti tähtis, kuidas keerulisel ajal panka finantseerida ja osapooltega suhelda," ütles Põldoja.

Põldoja pidas üllatavaks, et Balti pangandusturuliidri juhiks tuleb rootslane, sest Balti üksuse juhtimine vajab tugevat kohaliku olukorra tunnetust.

"Eks sellel otsusel mingi sõnumi väärtus ikka ka on," märkis ta.

Kui Põldojale tuli üllatavana teade, et endist Hansapanka toodi juhtima rootslane, siis samamoodi oli üllatunud investeerimispanga CA Cheuvreux Rootsi analüütik Rodney Alfvén Raasukese nimetamise üle Swedbank grupi finantsjuhiks. See on üllatuslik samm, ütles ta Rootsi majanduslehele Dagens Industri.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing