Värvid säilivad kuivas ja jahedas

Rainer Ots 31. märts 2009, 00:00

Akutrelli võib muretu südamega tulevasteks ehitustöödeks ära osta. Värvid-pahtlid-segud aga eeldavad säilimiseks teatud nippe.

Ehkki mõned segud aeguvad poole aastaga, on avamata pakendis materjalide säilivusaeg vähemalt üks aasta. Väikese käibega poodides võib toode riiulil pikalt seisnuna olla juba aegumistähtaja piiril. Seega tasub ostes aegumistähtaega kindlasti pakendilt või müüjalt uurida.

Avamata purgis säilib värv, pahtel või segu tavaliselt järgmise hooajani. Avatud pakendis hakkab õhuga kokku puutudes pahtlimass paksenema ja värv kilestuma.

Et materjal kasutatud purgis raisku ei läheks, tuleb kaas õhukindlalt kinni teipida ning purk keerata tagurpidi. Nii ei alga kuivamisprotsess.

Suurte, paarikümneliitriste värvianumate puhul, millel terve kaas ära käib, tuleb kinnitus pärast kasutamist kinni taguda, õhukindlalt teipida ning anum tagurpidi asetada.

Kui värvipurki ei ole võimalik õhukindlalt sulgeda, võib sisu valada teise anumasse ümber. Üldiselt ei ole kodukasutuses olevad värvid sööbiva ega teiste materjalidega reageeriva toimega ning neid võib ükskõik millisesse kinnisesse anumasse ümber valada. Välja arvatud toidunõud. Vaid teatud liime tasub ainult metallist nõusse panna.

Silikooni ning teiste vuugisegude tuubide sulgemiseks saab need kinni teipida või kruvi avasse keerata.

Värvide säilitamiseks on peamine tingimus sobiv temperatuur. Vesialusel värve ei tohi hoida rõdul või garaažis, kus temperatuur võib langeda alla nulli. Samuti ei tohi ruum olla liiga soe - siis hakkab värv kuivama. Samal põhjusel ei tasu värvipotte hoida ka põrandaküttega pinnal. Lahustil põhinevad värvid külma nii palju ei karda. Seega võib neid ka garaažis hoida, kus on vähemalt plusskraadid. Niiskust värv üldiselt ei karda.

Enne kasutamist tuleb värv alati hoolikalt läbi segada. Segamata värvi koostis on ebaühtlane ning õlivärvidel jääb mati värvi pind seinal läikima, sest õli on pinnale tõusnud.

Ka pintslite eluiga saab korralikult puhastades pikendada. Vesialusel värviga kokkupuutunud pintsel tuleb hoolikalt pesta veega ning lahustil põhineva värvi pintsel lahustisse likku panna. Kindlasti peab jälgima, et pintsel enne ära kuivada ei jõuaks.

Kõikvõimalike kuivsegude, nagu tsement, peamine vaenlane on niiskus, mis põhjustab kivistumist. Et keldrites tuleb niiskus läbi põranda, ei tasu hoida segukotti betoonpõrandal ega keraamilistel plaatidel.

Kivistumise pidurdamiseks tuleb alati midagi kotile alla panna - näiteks papitükk või lauajupid. Peale niiskuse mõjutab kuivsegusid ka ruumis valitsev temperatuur, mis hoiustamise ideaaltingimustes võiks olla umbes +10 kraadi. Pärast avamist tsemendikotti kinni teipima ei pea. Seda võib teha vaid tolmamise ärahoidmiseks.

Kui pahtel on aja jooksul tahkeks muutunud, võib seda veega lahustada. Seejuures tasub jälgida, et mõni kivistunud pahtlitükk lahustunud segusse ei jääks. See võib pahteldades pinnale triipe ja jutte vedada ning sileda seina saamine nõuab tavalisest enam vaeva.

Mõned tooted pikemat hoiustamist pärast avamist ei kannatagi ning need tuleb kiiresti ära kasutada. Näiteks osa liime. See on tavaliselt ka toote pakendile märgitud. Samuti võib mõnede toodete konsistents ja omadused peale avamist aja jooksul seistes muutuda.

Peale segude ja värvide ei nõua teised ehitusmaterjalid erilist hoiustamist. Hoiustamiseks sobib lihtsalt kuiv ruum. Palju materjale võib hoida isegi välitingimustes, aga kaitstuna vihma eest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing